REKLAMA

Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiej poetki Louise Glück. "To poetka intelektualistka"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 17:00
- Louise Glück jest poetką powszechnie rozpoznawalną przez osoby piszące poezję i zajmujące się nią. Kiedy rozmawiałam z redaktorem The Paris Review, powiedział, że jest jedną z najciekawszych piszących obecnie osób w Stanach. Dla mnie Louise Glück to postać kultowa - mówiła w Dwójce polska poetka i tłumaczka Natalia Malek.
Louise Glck
Louise GlückFoto: PAP/EPA/SHAWN THEW

noblisci1.jpg
Literackie Nagrody Nobla w Polsce. Kim są polscy nobliści?
Posłuchaj
10:40 Wybieram Dwójkę Nobel 8.10.mp3 Natalia Malek o poezji noblistki Louise Glück (Wybieram Dwójkę)

Poznaliśmy dziś nazwisko laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Kapituła przyznała wyróżnienie "za jej niepowtarzalny, poetycki głos, który surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną". Zadebiutowała w 1968 roku tomikiem "Pierworodna" (Firstborn) i - jak pisze na Twitterze Akademia Szwedzka - wkrótce została uznana za jedną z najwybitniejszych poetek współczesnej literatury amerykańskiej. Opublikowała dwanaście zbiorów poezji i kilka tomów esejów o poezji. Mimo że w języku polskim pojawiło się zaledwie kilka przekładów jej wierszy, nie jest to poetka nieznana. Przyznano jej bowiem m.in. nagrodę Pulitzera z 1993 roku, a także National Book Award w 2014 roku. Jej poezja określana jest jako "kontynuacja modernistycznych tradycji". 

- Louise Glück wydaje mi się spadkobierczynią poetów modernistów, jak np. William Carlos Williams. Jej poezja bywa zmienna w czasie, zależna od pewnego usposobienia czytelniczego. Powiedziałabym, że jej poezja jest precyzyjna, a dobór słów i środków poetyckich jest niezwykle świadomy. Bardzo ciekawie używa klamr, skrótowości, elips i to one odpowiadają za wrażenie dużej przejrzystości, charakteryzującej jej wiersze. Stawką jej poezji jest poznanie, nazwałabym ją więc poetką epistemiczną - podkreśliła Natalia Malek.

Czytaj też:


Henryk Sienkiewicz 1200.jpg
Henryk Sienkiewicz - zobacz serwis specjalny

Poetka opowiadała też, że w utworach Louise Glück nie odnajdziemy ekspresji własnego "ja", ponieważ pomiot jest najczęściej ukryty. - Im głębiej wybrzmiewa głos podmiotu, tym później orientujemy się, jaki jest jego stan emocjonalny - wyjaśniła. Dodała, że w wierszach amerykańskiej noblistki odnajdziemy także liczne nawiązania do antyku. - To poetka intelektualistka, z wykształcenia jest filolożką klasyczną. A tematy antyczne w sposób precyzyjny ujmują pewne uniwersalne kwestie. Te motywy nie są dekoracyjne, one służą poznaniu zjawiska - opowiadała Natalia Malek.

Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla za rok 2018>>>

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Rozmawiała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Natalia Malek (polska poetka, tłumaczka)

Data emisji: 8.10.2020

Godzina emisji: 16.30

Czytaj także

Olga Tokarczuk: z noblistów najbliżej mi do Marii Skłodowskiej-Curie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 10:35
- Towarzyszyła mi w czasach dzieciństwa, zawsze była mi stawiana za wzór i zawsze ją bardzo podziwiałam - mówiła laureatka literackiej Nagrody Nobla w pierwszym ponoblowskim wywiadzie udzielonym Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Tokarczuk: są książki, które porzuciłam

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:20
- Często jest tak, że zajmuję się czymś się przez jakiś czas, a potem okazuje się nagle, że tracę do tego energię - mówiła w Dwójce o swoim procesie twórczym znakomita pisarka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olga Tokarczuk odebrała w Sztokholmie Literacką Nagrodę Nobla

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 08:30
Laureatka literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok Olga Tokarczuk odebrała złoty medal i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Uroczystość była zwieńczeniem trwającego w Szwecji Tygodnia Noblowskiego, w czasie którego Olga Tokarczuk wygłosiła wykład zatytułowany "Czuły narrator".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Lubelski: Andrzej Wajda szybko wyczuł talent w Oldze Tokarczuk

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 15:31
- Krystyna Zachwatowicz, żona Andrzeja Wajdy, bardzo duża czytała i podsuwała talenty mężowi, który zawsze próbował wyłowić we współczesnej literaturze jakichś zdolnych współpracowników. Miał w pamięci ten model Jerzego Andrzejewskiego, jednak nigdy więcej z żadnym pisarzem już mu się tak świetnie nie współpracowało - mówił w Dwójce prof. Tadeusz Lubelski, autor opracowania korespondencji między reżyserem i Olgą Tokarczuk.
rozwiń zwiń