"To zaszczyt życia". Medal Kuriera z Warszawy dla Daniela Frieda

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 08:40
- Wszystko, co rząd USA zrobił dla Polski od 1989 roku, szło zgodnie z zasadniczym założeniem Jana Nowaka, że Polska może odnieść sukces i być wolna. A skoro Polska może - może cała Europa - mówił wyróżniony Medalem Kuriera z Warszawy Daniel Fried, amerykański dyplomata, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, jeden z architektów przyjęcia naszego kraju do NATO. W cyklu "Rozmowy po zmroku" zaprezentowaliśmy relację z uroczystości wręczenia medalu w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Daniel Fried - laureat Medalu Kuriera z Warszawy, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce - na gali w Muzeum Powstania Warszawskiego
Daniel Fried - laureat Medalu Kuriera z Warszawy, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce - na gali w Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Radek Pietruszka/PAP
  • Muzeum Powstania Warszawskiego po raz pierwszy przyznało Medal Kuriera z Warszawy.
  • Uhonorowany został Daniel Fried - amerykański dyplomata, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, jeden z architektów przyjęcia naszego kraju do NATO. 
  • Dyplomata współpracował z Janem Nowakiem-Jeziorańskim od lat 80. XX w.

Za wybitne osiągnięcia w umacnianiu więzi Polski z Zachodem

Pierwszą osobą wyróżnioną Medalem Kuriera z Warszawy został Daniel Fried - amerykański dyplomata, były ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, jeden z architektów przyjęcia naszego kraju do NATO. Nowe odznaczenie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia w umacnianiu więzi Polski z Zachodem oraz działania na rzecz niepodległości i demokracji w kraju, ale przede wszystkim na arenie międzynarodowej.

Pamięci Jana Nowaka-Jeziorańskiego

Medal ma upamiętniać Jana Nowaka-Jeziorańskiego - polityka, działacza społecznego, dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, oficera Wojska Polskiego i Armii Krajowej, powstańca warszawskiego, legendarnego kuriera i emisariusza Komendy Głównej AK oraz rządu RP na uchodźstwie, który rezydował w Londynie, kawalera Orderu Orła Białego, a także przyjaciela Muzeum Powstania Warszawskiego. - Jan Nowak-Jeziorański jest dla nas wyjątkowym patronem, dlatego zdecydowaliśmy się ufundować medal, który będzie co roku przyznawany - mówił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Jan Nowak-Jeziorański - serwis specjalny >>>>>

- Medal, którego celem jest honorowanie takich działań, jakie prowadził Jan Nowak-Jeziorański. Podkreślenie, że nie ma wolnej Polski bez relacji euroatlantyckich, nie ma wolnej Polski bez relacji amerykańsko-euroatlantyckich - podkreślił historyk. - Dla wzmacniania pamięci o tym, co działo się podczas II wojny światowej, jak wyglądała ona tutaj.

Era Europy jałtańskiej

Na uroczystej gali, podczas której po raz pierwszy wręczono Medal Kuriera z Warszawy, przemawiał laureat Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce. - Otrzymanie tej nagrody to zaszczyt życia. Miałem zaszczyt pracować z Janem Nowakiem-Jeziorańskim, w czasie gdy zmieniał się świat. Poznaliśmy się późnym latem 1987 roku, kiedy zostałem urzędnikiem zajmującym się Polską w Departamencie Stanu - mówił nagrodzony. - To była era Europy jałtańskiej, Europy podzielonej - dodał.

- Zakładano, że jałtańska Europa jest trwała, że żelazna kurtyna jest smutnym, ale stałym, nieusuwalnym faktem. W USA doceniono odwagę Polski, jednak panowało przekonanie, że jej sprawa jest beznadziejna - ocenił dyplomata. - Jan Nowak tak nie uważał, dążył do Polski wolnej i demokratycznej.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>>>

W relacji usłyszeliśmy także członków kapituły Medalu Kuriera z Warszawy: Łukasza Kamińskiego, Leszka Żukowskiego i Ewę Ośniecką-Tamecką, oraz Andrew Michtę.

Posłuchaj
29:32 2023_01_24 21_30_18_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Relacja z uroczystości wręczenia Medalu Kuriera z Warszawy (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

[FB Muzeum Powstania Warszawskiego]

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 24.01.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/uk/kor

Czytaj także

Jan Ołdakowski: ukraińskie zbiory są w ogromnym niebezpieczeństwie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 17:09
- Zakładamy, że kiedyś ta wojna się skończy. Odrodzi się, odnowi wolna Ukraina – zwycięska – i będzie potrzebowała zasobów kultury, żeby na nich budować swoją nowoczesność i tożsamość - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, inicjator powołania Komitetu Pomocy Muzeum Ukrainy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były ambasador USA w Warszawie: Polska to największa na świecie humanitarna organizacja

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2022 17:22
Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried jest pod wrażeniem gigantycznej pomocy, jakiej Polska udziela zaatakowanej przez Rosję Ukrainie i uchodźcom z tego kraju. "Polska to największa na świecie humanitarna organizacja pozarządowa" - napisał na Twitterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chcieliśmy być wolni". Rozmowa ze współautorami książki o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 13:22
Od 1 sierpnia słuchacze Dwójki będą mieli możliwość posłuchania fragmentów znakomitego opracowania dotyczącego Powstania Warszawskiego, pt. "Chcieliśmy być wolni". Gośćmi audycji byli jego współautorzy: prof. Andrzej Zawistowski i dr Paweł Ukielski.
rozwiń zwiń