Wspomnienie Romualda Szejda

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 17:07
W audycji "Strefa Literatury" przypominaliśmy niedawno zmarłego polskiego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, reżysera i dyrektora Teatru Scena Prezentacje w Warszawie.
Audio
  • Wspomnienie Romualda Szejda (Strefa literatury/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/aerogondo2

Romuald Szejd przez 37 lat był dyrektorem Teatru Scena Prezentacje. Początkowo tylko poklaskiwano i zazdroszczono, jednak gdy profesor Aleksander Bardini wygłosił swoje słynne błogosławieństwo, wszyscy krytycy otworzyli szeroko ramiona dla wcześniej nieznanej inicjatywy.

Scena Prezentacje to była pierwsza w Polsce scena impresaryjna. Występowały na niej gwiazdy i odkrycia dyrektora, a publiczność waliła drzwiami i oknami. Teatr powstał w przaśnych czasach, bo u schyłku lat siedemdziesiątych, a po bilety czekano w społecznych kolejkach – jak po reglamentowane towary z MHD.

Gośćmi byli Anna Chodakowska, Maria Pakulnis, Zofia Rudnicka, Marcin Stajewski i Karolina Prewęcka.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Anna Lisiecka

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 21.30

am/mko

Czytaj także

Czesław Miłosz nieznany

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 11:00
W środę 14 sierpnia przypadała 15. rocznica śmierci Laureata Literackiej Nagrody Nobla z roku 1980. W Bibliotece Narodowej znalazło się archiwum poety zawierające m.in. jego notatniki, rękopisy, listy, fotografie, przedmioty osobiste. W "Strefie literatury" dowiedzieliśmy się, jakiego Miłosza poznajemy dzięki tym dokumentom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edward Stachura. Niezapomniany kaskader

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 10:00
24 lipca minęło czterdzieści lat od samobójczej śmierci wybitnego polskiego poety, prozaika, pieśniarza. Był legendą za życia. W "Strefie literatury" rozmawialiśmy m.in. o recepcji utworów i poezji tego niezapomnianego autora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura spełnionej apokalipsy

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 11:28
W audycji "Strefa Literatury" przypadającej w 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej rozmawialiśmy o twórczości pisarzy, dla których była ona przełomowym wydarzeniem determinującym ich twórczość.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie światy Jerzego Ficowskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 15:23
W audycji mówiliśmy o jednym z najwybitniejszych polskich poetów II połowy XX wieku. Okazją była 95. rocznica jego urodzin, która minęła 4 września.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielki strach Witkacego. W przeddzień 80. rocznicy śmierci artysty i filozofa

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 16:34
Nie był człowiekiem strachliwym. Powrócił z tropików by wziąć udział w wojnie. Był oficerem elitarnego Korpusu Lejbgwardii. Dowodził żołnierzami w bitwie pod Stochodem. Doświadczył bycia "mięsem armatnim" i "trybem w maszynie społecznej". Może zatem raczej wielki lęk Witkacego?
rozwiń zwiń