Zamek w Pieskowej Skale jeszcze piękniejszy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 15:28
W "Magazynie europejskim" rozmawialiśmy o zakończonej modernizacji renesansowego skarbu Ojcowskiego Parku Narodowego.
Audio
  • Zamek w Pieskowej Skale jeszcze piękniejszy (Magazyn europejski/Dwójka)
Pierwsza wzmianka o zamku w Pieskowej Skale pochodzi z 1315 r.
Pierwsza wzmianka o zamku w Pieskowej Skale pochodzi z 1315 r.Foto: Przemasban/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Ponad sto archiwalnych fotografii można oglądać na nowo otwartej ekspozycji na Zamku w Pieskowej Skale, który dopiero od paru miesięcy jest dostępny dla turystów. Przez ostatnie kilka lat prowadzona była generalna modernizacja zewnętrznej części obiektu, która pochłonęła ok. 13 mln złotych. O szczegółach mówił Olgierd Mikołajski, kustosz zamku.

***

System wanien do konserwowania drewna, pracownia rentgenowska, spektrofotometr, suwnica i ruchome podesty - ten specjalistyczny sprzęt znajduje się w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie. Trafiają tu znaleziska z dna Bałtyku, zabytki nierzadko wyrzuca na brzeg samo morze. Pod czujnym okiem chemików, dendrologów i fizyków przechodzą proces konserwacji i - jeśli to możliwe - rekonstrukcji, co może trwać nawet kilkanaście lat. Centrum Konserwacji Wraków Statków rozpoczęło działalność w połowie czerwca. Zwiedzający mogą przyglądać się pracy specjalistów, poznawać historię polskiego żeglarstwa i dowiedzieć się, jakie techniki wykorzystywali kiedyś konstruktorzy łodzi. Opowiedali o tym pracownicy Centrum Iwona Rodzik i Radosław Paternoga.

***

Komisja Europejska przesłała dwa pisemne zgłoszenia zastrzeżeń dotyczące niektórych praktyk handlowych firmy Google. Chodzi o porównywarkę cen i praktykę dotyczącą wyświetlania reklam. Zdaniem KE mogą one funkcjonować niezgodne z unijnymi przepisami. Google ma 8 tygodni na przesłanie odpowiedzi na zarzuty. Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej wytłumaczył, jak działania firmy Google wpływają na użytkowników internetu.

***

Brexit oraz stan wyjątkowy w Turcji - to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie europejskiej. Francuskie gazety przeglądał Marek Brzeziński.

***
Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 23.07.2016

Godzina emisji: 15.30 

ob/jp

Czytaj także

Szczecin najlepszym miejscem w całej Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 16:00
Szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy wygrało prestiżowy konkurs European Prize for Urban Public Space 2016. M.in. o tym rozmawialiśmy w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie życie zabytków na Żuławach

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 18:18
W "Magazynie europejskim" rozmawialiśmy o kłopotach z dziedzictwem Żuław i wyzwaniach, jakie wiążą się z jego zachowaniem.
rozwiń zwiń