Drugie życie zabytków na Żuławach

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2016 18:18
W "Magazynie europejskim" rozmawialiśmy o kłopotach z dziedzictwem Żuław i wyzwaniach, jakie wiążą się z jego zachowaniem.
Audio
  • Drugie życie zabytków na Żuławach (Magazyn europejski/Dwójka)
Dom podcieniowy w styl charakterystycznym dla Żuław
Dom podcieniowy w styl charakterystycznym dla Żuław Foto: Bartol/wikipedia domena publiczna

Domy podcieniowe, cmentarze mennonickie, ceglane kościoły z drewnianymi wieżami - katolickie i protestanckie - oraz śluzy i mosty zwodzone. Takie obiekty przez stulecia wrosły w krajobraz Żuław, choć w ostatnich dziesięcioleciach podupadły, zniszczone lub wręcz zburzone. Te, które ocalały, mają szansę na drugie życie. Trzy żuławskie gminy - Cedry Wielkie, Nowy Staw i Nowy Dwór Gdański opracowały projekt, który zakłada renowację i rewitalizację zabytków, świadczących o wielokulturowej przeszłości regionu. Gośćmi audycji byli: Marta Dorobek z Urzędu Miasta w Nowym Dworze Gdańskim, regionalista Marek Opitz oraz wójt gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński.

Poza tym w audycji:

"A-i-R Wro" to wieloletni program rezydencji artystycznych prowadzony w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Powstał po to, aby zapraszać artystów z Europy do Wrocławia i umożliwiać wrocławianom wyjazd za granicę. Pobytom artystycznym towarzyszą spotkania, warsztaty, wystawy, performance i koncerty otwarte dla lokalnych społeczności. Docelowo ma powstać międzynarodowa platforma, która umożliwi artystom, kuratorom i instytucjom współdziałanie oraz wymianę doświadczeń i wiedzy. O szczegółach programu opowiedzieli Robert Bachara - skrzypek, jeden z rezydentów skrzypek oraz koordynatorka "A-i-R Wro" Berenika Nikodemska.

Komisja Europejska i Europejski Fundusz Inwestycyjny uruchomiły system poręczeń dla wsparcia małych i średnich firm działających w sektorze kultury i sektorze kreatywnym. EFI będzie mógł udzielać wybranym pośrednikom finansowym bezpłatnych poręczeń i kontrgwarancji. Wszystko po to, by umożliwić przedsiębiorcom uzyskanie kredytów bankowych. Instrument finansowy został utworzony w ramach programu Kreatywna Europa - informuje Piotr Świtalski z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Nowy rząd Wielkiej Brytanii oraz zamach terrorystyczny w Nicei - to najważniejsze w tym tygodniu tematy w prasie europejskiej. Komentarze włoskich i brytyjskich gazet prześledzą Marek Lehnert i Rafał Motriuk.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 16.07.2016

Godzina emisji: 15.30

mc/bch


Czytaj także

Sztolnia Królowa Luiza otworzy się dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 14:33
Do końca roku zostanie oddana pięciokilometrowa trasa wiodąca przez wyrobiska sztolni w Zabrzu. Więcej w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekran+, czyli warsztaty dla filmowych profesjonalistów

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2016 16:00
Zagraniczni goście, dziewięć planów filmowych i konsultacje mistrzowskie dla uczestników programu - tak w ogólnych zarysach wygląda trzecia, ostatnia już sesja międzynarodowego programu szkoleniowego Ekran+.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rusza Biennale Młodej Sztuki Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2016 14:09
We Wrocławiu otwarto unikatową wystawę promującą aktualne trendy w młodej sztuce. Wydarzenie odbywa się w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczecin najlepszym miejscem w całej Europie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 16:00
Szczecińskie Centrum Dialogu Przełomy wygrało prestiżowy konkurs European Prize for Urban Public Space 2016. M.in. o tym rozmawialiśmy w "Magazynie europejskim".
rozwiń zwiń