"Sura", czyli migawki i historie z syryjskiej wojny

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 15:00
- Wiosną 2011 roku miałem fotografować jedno z lokalnym świąt w syryjskim Kurdystanie. Gdy 25 marca znalazłem się z powrotem  w Damaszku, okazało się, że zaczynała się jedna z pierwszych antyrządowych demonstracji– opowiadał w Dwójce fotograf wojenny Maciej Moskwa.
Audio
  • Maciej Moskwa i Rafał Grzenia o rewolucji i wojnie w Syrii (Literatura non-fiction/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: TSpider/Shutterstock.com

- Tego dnia poszedłem na piątkowe modły do meczetu Ummajadów, gdzie obserwowałem sceny, które wydawały mi się nierealne. Widziałem bijących się ludzi, okładających się paskami i rzucających w siebie butami. Gdy zacząłem fotografować te sceny, po pewnym czasie złapała mnie służba bezpieczeństwa. Na szczęście podczas rewizji nie znaleziono karty pamięci, którą schowałem w swojej chuście. Gdy po całym zajściu wróciłem do hotelu, wtedy dotarło do mnie, że mam pierwsze zdjęcia z początku arabskiej wiosny w Syrii – powiedział fotograf, który wraz z Rafałem Grzenią wydał książkę "Sura. Fotografie i miniatury reportażowe z rewolucji i wojny w Syrii".

Jak wyglądało życie Syrii przed rewolucją? Jak przebiegała praca reporterska w czasie konfliktu i jak potoczyły się losy syryjskich rozmówców Macieja Moskwy i Rafała Grzeni? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Literatura non-fiction (w paśmie "Strefa literatury")

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Maciej Moskwa (fotograf), Rafał Grzenia (reporter)

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 21.00

mz/mc

Czytaj także

Kurdowie. Niewidzialny naród optymistów

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 15:00
– To w ponad 90 procentach muzułmanie, ale całkowicie różni od tych, których znamy – mówił Paweł Smoleński, autor książki "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieszkańcy raju? Prawdy i stereotypy o Szwedach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2016 19:22
– Kilka osób powiedziało mi, że po tej książce nabrało ochoty na emigrację – mówiła Katarzyna Molęda, autorka reportażowego tomu "Szwedzi. Ciepło na północy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Golachowski: wieloryba da się rozpoznać po kichu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2016 20:00
- Nie rozumiem, dlaczego nauka zachodnia dopiero od jakichś 15 lat zaczęła przyjmować, że zwierzęta mają swoją osobowości. To wie każdy, kto miał kota czy psa - opowiadał w Dwójce Mikołaj Golachowski, biolog i przewodnik polarny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bieżeńcy 1915 - zapomniani uchodźcy XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 13:42
- W Sokółce, w Bielsku Podlaskim, Hajnówce czy Białymstoku w czasie bieżeństwa na wschód pojechało często 80 procent danego powiatu – podkreślała Aneta Prymaka-Oniszk, autorka książki poświęconej wielkiej akcji wysiedleńczej w czasie I wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kioskarka i fryzjerka udzielają lekcji życia

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 13:00
– Wydaje mi się, że wiele można nauczyć się od prostych ludzi, którzy prowadzą zwykłe życie i którym nie przeszłoby przez myśl, że mogliby być czyimiś nauczycielami – mówił Michał Cichy, autor książki "Pozwól rzece płynąć".
rozwiń zwiń