Dramat w Teatrze Wyobraźni: Thomas S. Eliot "Mąż stanu"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2008 13:32
Thomas Stearns Eliot Mąż stanu, przekład Anny Przedpełskiej-Tzeciakowskiej, adaptacja Bogumiły Prządki, reżyseria Juliusza Owidzkiego, w roli tytułowej Gustaw Holoubek, w pozostałych rolach: Zofia Mrozowska, Stanisław Zaczyk, Anna Romantowska, Krzysztof Kolberger i inni (powt.).

30 marca 2008, godz. 21:300

Mąż stanu to ostatnia sztuka Thomasa Stearnsa Eliota (1888-1965), jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku, dramatopisarza, cenionego angielskiego krytyka i eseisty, laureata literackiej Nagrody Nobla 1948. The Elder Statesman (1958), po edynburskiej premierze przeniesiony na scenę londyńską, był ostatecznym pożegnaniem 70-letniego autora ze swoim środowiskiem i ze światem, rozliczeniem z życia i działalności, która tylko wtedy naprawdę ma sens, gdy wpisuje się w przejrzysty system wartości moralnych. W portrecie tytułowego bohatera odchodzący twórca zawarł zapewne także własne rysy i przemyślenia człowieka, który osiągnąwszy wiek spełnienia potrafi przezwyciężyć słabości charakteru i dzięki oczyszczającej sile spowiedzi osiągnąć "spokój, który wypływa ze skruchy". Lord Claverton, odszedłszy z czynnego życia "w sławie i chwale", wiedzie ustabilizowaną egzystencję emerytowanego męża stanu. Opiekuje się nim córka Monika, która poświęca mu wiele czułości i troski, dla spokoju ojca gotowa jest nawet odłożyć swój ślub z młodym prawnikiem Karolem Hemingtonem. Nieoczekiwanie w rezydencji jego lordowskiej mości pojawia się tajemniczy przybysz, Frederico Gomez. Claverton rozpoznaje w nim kolegę z czasów burzliwej młodości w Oxfordzie, Freda Culverwella. Niegdysiejszy fałszerz po wyroku, któremu lord pomógł opuścić kraj, dorobił się olbrzymiego majątku w egzotycznej republice w Ameryce Środkowej i po 35 latach powraca do Anglii, licząc na przyjaźń i koneksje towarzyskie emerytowanego polityka.

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Zygmunt Krasiński "Irydion"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2009 12:26
W cyklu Dramat w Teatrze Wyobraźni adaptacja sztuki "Irydion" Zygmunta Krasińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Wacław Potocki "Dialog o Zmartwychwstaniu Pańskim"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2009 23:15
W cyklu Dramat w Teatrze Wyobraźni adaptacja sztuki "Dialog o Zmartwychwstaniu Pańskim" Wacława Potockiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Eugen Rude "Elegia Babelsberska".

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2009 16:20
W przeddzień 20. rocznicy obalenia Muru Berlińskiego prezentujemy dramat-groteskę o starym komuniście, przed którym rodzina ukrywa wciąż fakt, że nastał nowy porządek świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maciej Wojtyszko "Chryje z Polską"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2009 15:35
Dramat w Teatrze Wyobraźni - "Chryje z Polską. Rzecz o Stanisławie Wyspiańskim" - słuchowisko według sztuki Macieja Wojtyszki w reżyserii Autora.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Paweł Huelle "Kąpielisko Ostrów"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2009 13:20
Paweł Huelle - "Kąpielisko Ostrów" w adaptacji Iwony Malinowskiej i reżyserii Jana Warenyci. Występują: Danuta Stenka, Monika Kwiatkowska, Joanna Jędryka,Wieńczysław Gliński, Marek Walczewski, Andrzej Ferenc, Marek Obertyn, Wojciech Wysocki i Jerzy Kamas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Paul Barz "Kolacja na cztery ręce"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2009 15:42
W cyklu Dramat w Teatrze Wyobraźni adaptacja sztuki "Kolacja na cztery ręce" autorstwa Paula Barza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dramat w Teatrze Wyobraźni: Juliusz Słowacki "Anhelli"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2009 16:06
W najbliższą niedzielę w audycji Dramat w Teatrze Wyobraźni słuchowisko zrealizowane na podstawie poematu "Anheli" Juliusza Słowackiego.
rozwiń zwiń