Świat na scenie: Elin Rachnew

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 11:03
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka. Bohaterem jest bułgarski dramatopisarz - Elin Rachnew, w Polsce znany ze sztuki "Kibice", która miała premierę w warszawskim Teatrze Ochoty.

20 stycznia 2010, godz. 21:30

Rachnew (ur. 1968), z wykształcenia reżyser, jest obecnie kierownikiem literackim sofijskiego Teatru Satyrycznego. Jego początki literackie - to debiutancki tomik poezji "Istnieję" i dwa następne. Pierwszą sztukę teatralną napisał w 1998 roku. Był to utwór pt. "Fasola", nagrodzony rok później przez Związek Aktorów Bułgarskich jako najlepsza sztuka roku. W sztuce tej występują: On, Ona i Pianista - wszyscy ukończyli już 70 lat. On i Ona są od wielu lat małżeństwem z dwójką dzieci, o życiu których niewiele wiedzą, ponieważ dzieci poszły w świat.I nie kontaktują się z rodzicami. Codzienne życie starzejących się małżonków jest bardzo zwyczajne, wręcz monotonne.Jedyne, co odróżnia ich od innych par w tym wieku - to wspólna pasja do... fasoli. Kupują namiętnie jej różne gatunki i przyrządzają na wiele sposobów. Któregoś dnia żona, w dniu urodzin męża, zaprasza gościa. Jest nim Pianista, świadek ich erotycznych uniesień w młodości. Dochodzi do chwili prawdy. Żona wyznaje, że to Pianista jest ojcem dzieci. Wkrótce po ślubie zorientowała się, że mąż nie może obdarzyć ją dzieckiem, więc postanowiła działać. Dowiedziawszy się, że rośliny motylkowe mogą wyleczyć bezpłodność, zaczęła kupować fasolę. Kiedy ten sposób zawiódł, spróbowała innego.... Ciekawa w tej sztuce jest też "gra z Czechowem". Kiedy małżonkowi jest źle, sięga natychmiast do sztuki Antoniego Czechowa "Wujaszek Wania", by pomarzyć i powyobrażać sobie lepsze życie. Tę lekturę podsunęła mu kiedyś żona... W audycji we fragmencie sztuki wystąpili: Ona - Stanisława Celińska, On - Stanisław Brudny. Pianista - Janusz Rafał Nowicki.

Czytaj także

Świat na scenie: Thomas S. Eliot "Cocktail Party"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 13:51
Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka, poświęcona tym razem twórczości Thomasa S. Eliota, a szczególnie jego sztuce pt. "Cocktail party".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Problem dojrzewania

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 16:49
"Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" - audycja Iwony Malinowskiej z udziałem Janusza Majcherka. Tym razem tematem rozmowy będzie problem trudnego okresu dojrzewania młodzieży, wchodzenia jej w dorosłe życie, często w sposób przyspieszony, wynikający ze splotu różnych okoliczności i zdarzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Elfriede Jelinek

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2009 18:14
W kolejnej audycji ze znanego słuchaczom cyklu poświęconego dramaturgii współczesnej, Iwona Malinowska i Janusz Majcherek omawiaja twórczość sceniczną austriackiej autorki Elfriede Jelinek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie, czyli o dramaturgii współczesnej: Sergi Belbel

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2009 11:50
W kolejnej audycji z cyklu "Świat na scenie" Iwona Malinowska i jej gość - krytyk teatralny Janusz Majcherek - rozmawiają o twórczości katalońskiego autora Sergi Belbela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Werner Schwab

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2009 15:29
W audycji Swiat na scenie sylwetka i twórczość austriackiego dramaturga Wernera Schwaba.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Peter Turrini

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2009 13:20
W audycji Świat na scenie sylwetka i twórczość Petera Turrini.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Aleksander Irwanec'

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2009 11:31
Iwona Malinowska i Janusz Majcherek próbują przybliżyć mało znaną w Polsce twórczość sceniczną ukraińskiego autora - Aleksandra Irwanca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie: Lars Noren

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 09:33
W audycji "Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej" rozmowa Iwony Malinowskiej z krytykiem teatralnym Januszem Majcherką, poświęcona tym razem twórczości dramaturga szwedzkiego - Larsa Norena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat na scenie - czyli o dramaturgii współczesnej: Pavel Kohout

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 20:54
Audycja Iwony Malinowskiej z udziałem krytyka teatralnego Janusza Majcherka, poświęcona tym razem twórczości Pavla Kohouta.
rozwiń zwiń