Grzegorz Dziemidowicz: Grecja jest na początku łańcucha nieszczęść

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 18:30
- Partnerzy w Unii Europejskiej zawsze wskazują na sąsiada, który jest najbardziej winny. Ponieważ w kwestii uchodźców Grecja jest na początku łańcucha nieszczęść, wskazują na nią - mówi Grzegorz Dziemidowicz.
Audio
  • Grzegorz Dziemidowicz: Grecja jest na początku łańcucha nieszczęść (Puls świata/Dwójka)
- Bez empatii i solidarności problemu uchodźców rozwiązać się nie da - podkreśla Grzegorz Dziemidowicz. Nz. uchodźcy czekający na żywność w centrum dystrybucyjnym w Pireusie
- Bez empatii i solidarności problemu uchodźców rozwiązać się nie da - podkreśla Grzegorz Dziemidowicz. Nz. uchodźcy czekający na żywność w centrum dystrybucyjnym w PireusieFoto: PAP/EPA/SIMELA PANTZARTZI

Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos powiedział dziś po spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli, że "możliwość wybuchu kryzysu humanitarnego w Grecji" jest bardzo realna i bliska. Na jej terytorium, w wyniku zamykania granic przez kraje Bałkanów Zachodnich i niektóre państwa unijne, utknąć mogą tysiące imigrantów i uchodźców napływających z Turcji. Wraz z nadejściem wiosny i poprawą pogody liczba migrantów przedostających się z Turcji na greckie wyspy może znów wzrosnąć. 

Serwis specjalny
uchodźcy pap 1200.jpg
Uchodźcy w Europie

- W tym roku już ponad 100 tysięcy uchodźców przeszło przez Grecję, a znacząca część z nich tam pozostaje, w ubiegłym roku było ich 859 tys. To są ogromne rzesze ludzi, z którymi ani rząd Grecji, ani też Unia Europejska nie potrafią sobie poradzić - wyjaśnia w Dwójce Grzegorz Dziemidowicz.

Jego zdaniem są dwa klucze do rozwiązania problemu uchodźców. Jakie? Wyjaśnia to w rozmowie z Pawłem Lekkim.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Paweł Lekki

Gość: Grzegorz Dziemidowicz (orientalista, archeolog, wykładowca akademicki, dyplomata – były ambasador w Egipcie i Sudanie oraz w Grecji)

Data emisji: 25.02.2016

Godzina emisji: 17.45

asz/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy wsparcie Turcji rozwiąże kryzys uchodźczy?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2015 20:20
Na Malcie zakończyły się dwa szczyty w sprawie uchodźców - jeden unijny, drugi europejsko-afrykański. Liderzy państw Europy dyskutowali o tym, jak poradzić sobie z kryzysem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fala uchodźców podmywa Unię Europejską z siłą tsunami (analiza)

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 21:00
Spór o to jak radzić sobie z masowym napływem przybyszy spoza Europy zagraża istnieniu Unii Europejskiej. Na rozwiązania – wspólne - zostało bardzo mało czasu, gdyż wiosną ruszy kolejna fala migrantów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisarz UE: mamy 10 dni na zahamowanie napływu uchodźców

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 17:54
Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos ostrzegł, że jeśli nie uda się ograniczyć napływu uchodźców przez granicę grecko-turecką, to "cały system może się załamać".
rozwiń zwiń