Merkel ostrożnie za Macronem

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 08:00
- Unia Europejska w obliczu Brexitu ma możliwość zasadniczego przegrupowania sił. Wielka Brytania stanowiła istotną przeszkodę na drodze do federalizacji państw Unii. Niedługo tej przeszkody nie będzie – powiedział dr Przemysław Biskup.
Audio

- Właściwe określenie pozycji Niemiec i Francji w strukturze UE nastąpi dopiero po podpisaniu umowy koalicyjnej i stworzeniu nowego gabinetu po wyborach w Niemczech. Stąd daleko posunięta ostrożność Angeli Merkel w składaniu deklaracji podczas nieformalnego szczytu w Tallinie – stwierdził gość Dwójki.

Przemysław Biskup przekonywał, że brak Wielkiej Brytanii, która podobnie jak Dania miała traktatowo zagwarantowane, że nigdy nie będzie musiała wejść do strefy euro spowoduje zwiększenie presji na państwa członkowskie. - Skoro wszystkie inne państwa UE taki obowiązek mają, to interes Unii pokrywa się z interesem państw strefy euro – podsumował ekspert.

O skutkach zwiększonego nacisku Niemiec i Francji na unifikację polityki finansowej, budżetowej i podatkowej kluczowej dla każdego z pozostałych państw UE w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Goście: dr Przemysław Biskup (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)

Data emisji: 29.09.2017

Godzina emisji: 17.45

mko/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Matylda" wstrząsa Rosją. Kreml ma kłopot

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 18:47
- Ten film pokazał, że władze Rosji nie mają kontroli nad radykalnymi urgupowaniami prawosławnymi - o burzliwej reakcji tysięcy Rosjan na film o romansie carewicza Mikołaja Romanowa z tancerką Matyldą Krzesińską opowiadał w Dwójce Grzegorz Ślubowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łukaszenka to niepokorny partner Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2017 18:48
- Rosja jest na Łukaszenkę skazana, tak jak była skazana na Janukowycza. I choć to trudny partner, który próbuje się wyrwać spod kurateli rosyjskiej, Kreml musi z nim jakoś współpracować - powiedziała dr Malina Kaszuba.
rozwiń zwiń