X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdzie się podziała nasza cepelia?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2015 19:00
- Instrumentalnego traktowania sztuki ludowej nie wymyślono w PRL. Czyniono tak już w okresie rozbiorów, by uczynić z chłopa obywatela i zbudować naród - uważa etnograf Antoni Kroh.
Audio
  • Rozmowa z Antonim Krohem o paradoksach polskiej "ludowości" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Cudi, czyli Krakowiacy i Górale w reżyserii Kazimierza Dejmka w Warszawskiej Operze Kameralnej (1999). Zdaniem Andrzeja Kroha sztuka ludowa wykorzystywana była w Polsce do celów politycznych od czasów Wojciecha Bogusławskiego
"Cudi, czyli Krakowiacy i Górale" w reżyserii Kazimierza Dejmka w Warszawskiej Operze Kameralnej (1999). Zdaniem Andrzeja Kroha sztuka ludowa wykorzystywana była w Polsce do celów politycznych od czasów Wojciecha BogusławskiegoFoto: PAP/ Andrzej Rybczynski

To zjawisko okazało się jednak korzystne dla samych chłopów. - Pamiętam jeszcze prawdziwą wiejską biedę i staruszki, które w latach 50. całowały mnie po rękach, bo zapłaciłem sto złotych za ich rękodzieło - wspominał nasz gość. - Cieszyłem się wtedy, że te czasy odchodzą już do przeszłości. Niestety razem ze sztuką ludową - dodał.

Zdaniem Antoniego Kroha polska inteligencja i świat zachodni przestali interesować się naszą kulturą ludową dokładnie latem 1980 roku. Czy to możliwe, że Solidarność zastąpiła cepelię?

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie: Adriana Prodeus

Gość: Antoni Kroh (etnograf, znawca i zbieracz twórczości artystów chłopskich, wieloletni dyrektor Muzeum Tatrzańskiego i redaktor "Polski Ludowej")

Data emisji: 6.04.2015

Godzina emisji: 18.00

mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludowe Feng Shui - Magia w chłopskiej zagrodzie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 18:30
To tytuł wystawy Muzeum Etnograficznego w Rzeszowie, na którą zaprosimy Państwa w sobotę o poranku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Owce przeciwpowodziowe, czyli powrót baców

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 17:00
- Obecnie w Polsce działa około stu baców. Ale widzę przed tym zawodem ogromne perspektywy - mówił Piotr Kohut, pasterz z Koniakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sekrety Orawy. Jedna staruszka tańczyła koteckę

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 17:00
O odkrywaniu ginącej kultury Orawy opowiadał, kończący w tym roku 90 lat, Andrzej Haniaczyk - zasłużony propagator górali orawskich, spiskich i podhalańskich.
rozwiń zwiń