REKLAMA

Orszak Trzech Króli. "Największa w Polsce akcja wolontariatu"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 09:29
- To jest taki dzień, by samemu być królem. By coś podarować innym – podkreślała Anna Śmigielska z Fundacji "Orszak Trzech Króli", opowiadając o znaczeniu pochodów organizowanych w święto Objawienia Pańskiego.
Audio
  • Rozmowa o tradycji i współczesności Orszaków Trzech Króli (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
6 stycznia na ulicach ponad 400 polskich miast pojawiały  się Orszaki Trzech Króli (na zdj. warszawiacy na trasie orszaku).
6 stycznia na ulicach ponad 400 polskich miast pojawiały się Orszaki Trzech Króli (na zdj. warszawiacy na trasie orszaku).Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Najważniejsze zasady, które przyświecają organizatorom Orszaków Trzech Króli, to: wierność przekazowi Ewangelii ("scenariusz jest jeden, został napisany 2016 lat temu") i skupienie się na podstawowych, płynących z tego przekazu, ideach ("orszak nie może przenosić żadnych innych treści poza jedną: idziemy do stajenki pokłonić się Jezusowi").

Dlaczego orszaki te to "największa w Polsce akcja wolontariatu"? Jak wyglądały początki polskich Orszaków Trzech Króli? W audycji rozmawialiśmy również o hiszpańskiej tradycji związanej z Trzema Królami. Okazuje się, że tak naprawdę to Królowie przynoszą świąteczne prezenty, a wśród środków transportu mają m.in. samolot.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Goście: Anna Śmigielska (Fundacja "Orszak Trzech Króli"), organizatorzy i uczestnicy warszawskiego Orszaku 

Data emisji: 6.01.2016

Godzina emisji: 18.00

jp/tj

Czytaj także

Podhalańska Wigilia przez stulecie

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2015 16:00
- Kiedyś to, co zdarzyło się w Wigilię, rzutowało na cały rok - wspominał góralski muzyki i gawędziarz Jan Karpiel-Bułecka w archiwalnej audycji z 1998 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święta na Madagaskarze pełne tańca i śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2015 10:00
- Świąteczna msza trwa nie jak w Polsce godzinę, ale trzy-cztery - mówił w "Poranku Dwójki" salezjanin ks. Tomasz Łukaszuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamów kolędowanie do domu!

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 12:00
Takie usługi świadczy specjalna grupa kolędnicza, w skład której wchodzą m.in. Anastazja i Zofia Bernad. Dziewczyny odwiedziły już w tym roku Warszawę, Lublin i Radom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dunajowanie. Kolędniczy sposób na dziewczęta

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 13:50
- Wykonywane przez kolędników pieśni dunajowe były formą zabiegania o wianek dziewczyny - mówił w Dwójce folklorysta prof. Jerzy Bartmiński.
rozwiń zwiń