Taniec sprzyja zalotom, ale też budowaniu wspólnoty

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 21:00
- Taniec jest momentem, kiedy możemy sprawdzić naszego partnera pod kątem fizycznym, czy ma dobry zapach. W dworskim środowisku taniec był jedyną okazją kiedy osoby mogły się dotknąć przed wejściem w związek - mówiła podczas Dwójkowej dyskusji tancerka i choreografka Romana Angel.
Audio
  • Dlaczego ludzie tańczą? Dyskusja o funkcjach tańca (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Taniec zapobiega wielu problemem zdrowotnym
Taniec zapobiega wielu problemem zdrowotnymFoto: Shutterstock

Romana Angel zwracała też uwagę na społeczną funkcję tańca. - Tańcząc wyrabiamy w sobie wrażliwość na drugiego człowieka. Musimy wykonywać pewne ruchy tak, żeby sobie nawzajem nie przeszkadzać. Tymczasem ludzie w Polsce nie potrafią chodzić po ulicy jak należy, nie potrafimy ułożyć się wzajemnie w środkach komunikacji. Taniec jest jednym ze sposobów na rozwiązanie tych problemów.

Skąd się zatem biorą niedobory, a czasami wręcz niechęć do tańca? Etnochoreolog dr Tomasz Nowak zauważał, że w kulturze europejskiej naturalna motoryka dzieci jest bardzo wcześnie krępowana. - Dzieci siedzą przez wiele godzin w ławkach. Brak ekspresji ruchowej powoduje, że ma się później problemy z ekspresją emocjonalną. Dochodzi do tego fakt, że w kulturze mieszczańskiej zakłada się, że taniec to dziedzina specjalistów, a pozostali są konsumentami, którzy patrzą. Jeśli sami chcą zatańczyć, to muszą się do tego przygotować.

Na tęsknotę za jednoczącymi funkcjami tańca zwracał uwagę tancerz Piotr Zgorzelski. Gość audycji opowiadał, że dawniej na wsi taniec był sytuacją naturalną. - Wspólne bycie wywoływało w nas taka potrzebę. Ludzie się wzajemnie wciągali do tańca. Dziś rodzice przyprowadzają dzieci na zajęcia taneczne, ale sami nie biorą w nich udziału. Dzieci nie mają skąd czerpać wzorców.

O płciowym kontekście tańczenia opowiadała kulturoznawczyni dr Sandra Frydrysiak. Badaczka mówiła, że już we wczesnym wieku ruchy dziewczynek i chłopców są kształtowane kulturowo.

W audycji rozmawialiśmy także o elementach tańca, które nawiązują do świata zwierząt.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Goście: Romana Agnel (tancerka, choreografka i historyk sztuki ), dr Sandra Frydrysiak (kulturoznawczyni z UMK), dr Tomasz Nowak (etnomuzykolog i etnochoreolog), Piotr Zgorzelski (muzyk, tancerz i animator)

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/mg

Czytaj także

Zbiorowa ekstaza w "Tańcu" Henriego Matisse'a

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 13:42
W audycji "Jest taki obraz" dr Grażyna Bastek opowiadała o przełomowym dziele francuskiego malarza, czołowego przedstawiciela fowizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie tańce narodowe. "To kwestia ideologii"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:56
- Postanowiłem sobie odpowiedzieć na pytanie, co łączy tańce, które uznajemy za narodowe, i znalazłem tylko jeden element wspólny - mówił w Dwójce dr Tomasz Nowak z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ostatnie tango". Argentyńskie ego i wyzwolenie kobiety

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 19:00
- María Nieves Rego jakby podyktowała scenariusz tego filmu i rozliczyła się z Juanem Carlosem. To jest prawdziwa historia o legendach tanga - podkreślał Jakub Grzybek, opowiadając o "Ostatnim tangu" Germana Krala.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska z Polski, czyli ulubiony taniec Skandynawów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 15:36
– Sądziłem, że historia wspólnoty tanecznej między Polską a Skandynawią jest powszechnie znana, ale gdy opowiadam Polakom o tańcu polska, dziwią się i poprawiają jego nazwę na "polka" – mówił Janusz Prusinowski, współautor projektu "Polska. Ścieżki tańca".
rozwiń zwiń