George Orwell - przenikliwe spojrzenie na świat

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 17:30
Bohaterem audycji był George Orwell - angielski pisarz i publicysta, krytyk systemów totalitarnych. Pisał głównie powieści i felietony, a jego dwie najbardziej znane, wizjonerskie książki: "Rok 1984" i "Folwark zwierzęcy", sprawiły, że stał się jednym z najchętniej czytanych pisarzy XX wieku.
George Orwell - pomnik w Londynie
George Orwell - pomnik w LondynieFoto: Simon Vollmeyer/imageBROKER/Forum

George Orwell żył krótko i intensywnie (1903-1950), a jego biografia naznaczona jest podróżami, emigracją i wojnami. Urodził się w Indiach, uczył się w elitarnych szkołach w Anglii, służył w policji kolonialnej w Birmie, kilka lat mieszkał w slumsach Londynu i Paryża.

W 1936 roku przebywał wśród bezrobotnych górników w północnej Anglii. W tym samym roku wyjechał do Hiszpanii i brał udział w wojnie domowej po stronie republikanów. W 1937 roku, ciężko ranny, wrócił do Anglii, uciekając przed komunistycznym terrorem. Po wybuchu II wojny światowej pracował w indyjskiej sekcji BBC. Od 1943 roku był redaktorem "Tribune". W 1945 wydał "Folwark zwierzęcy" - słynną satyrę na komunistyczną rewolucję, zaś w 1949 - antyutopię "Rok 1984". Po wojnie ciężko chorował na gruźlicę i to z tego powodu zmarł.

1 stycznia 2021 roku prawa autorskie chroniące twórczość George'a Orwella wygasły, a jego dzieła trafiły do domeny publicznej. Dzięki temu w wielu krajach, także w Polsce, pojawiły się nowe tłumaczenia jego książek.

W Dwójce, w cyklu "To się czyta latem", prezentowaliśmy jedną z najsłynniejszych powieści Orwella - "Folwark zwierzęcy", w nowym przekładzie Szymona Żuchowskiego. Powieść czytał Olaf Lubaszenko.

W październiku tego roku w cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty głośnej książki Doriana Lynskeya "Ministerstwo Prawdy. Biografia »Roku 1984« Orwella".


Posłuchaj
23:38 Owzk 30.12.2021.mp3 Jan Tokarski o filozofii George'a Orwella (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

O filozofii George'a Orwella i wizji świata prezentowanej w jego książkach rozmawialiśmy w audycji z Janem Tokarskim - filozofem, historykiem idei, doktorem nauk humanistycznych Instytutu Historii PAN.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Data emisji: 30.12.2021

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Jacek Chmielewski: Wasilij Rozanow był świadomy, że cywilizacja runęła

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 20:12
- Wasilij Rozanow był katastrofistą. Filozof miał świadomość, że cywilizacja runęła - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Chmielewski, tłumacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 06:00
Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
rozwiń zwiń