Porzucił aktorstwo, został reżyserem. Maciej Prus skończył 85 lat

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 18:15
- Pewnie dziadek to wymyślił, że ja muszę, absolutnie muszę iść i zobaczyć Solskiego. Umyli mnie, uczesali i zaprowadzili do tego Solskiego. I Solski napisał mi wtedy na programie "Pana Jowialskiego" taką dedykację: "Maciusiowi - lubownikowi teatru - na pamiątkę Ludwik Solski" - opowiadał w Dwójce Maciej Prus, wybitny reżyser teatralny i operowy, a także aktor.
Maciej Prus
Maciej PrusFoto: Tytus Żmijewski/PAP

Maciej Prus (ur. 9 listopada 1937 r.) to wybitny reżyser teatralny i operowy oraz aktor. Aktorstwo ukończył w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie (1961), a Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, w 1968 r. Na początku lat 60. dołączył do zespołu Starego Teatru w Krakowie. Później - oczarowany "Kordianem" związał się z Jerzym Grotowskim i jego Teatrem Laboratorium 13 Rzędów w Opolu.

- Zostawiłem Teatr Stary, Grotowski pamiętał mnie jeszcze ze szkoły i wziął mnie. To była ta chwila, gdzie byłem świadomym aktorem i gdzie świadomie zrozumiałem, że nie jest to zawód dla mnie - przyznał. - Natomiast urzekła mnie ta aura, która była dookoła, ludzie, którzy powoli pojawiali się w teatrze i problemy, które dla mnie nie były porywające w sensie aktorskim, ale porywające w sensie interpretacyjnym - opowiadał.

Dedykacja od Ludwika Solskiego

Jego teatralną karierę w pewnym sensie zapowiedział wybitny aktor Ludwik Solski. Miało to miejsce w Bielsku-Białej, gdzie Maciej Prus mieszkał w czasach wczesnej młodości.

- W Bielsku przez dwa sezony występował Ludwik Solski, który później okazał się być spokrewniony z przyjacielem mojego dziadka. Solski w Bielsku grał w aż trzech sztukach - w "Panu Jowialskim", w "Grubych rybach" i napisanej specjalnie dla niego sztuce "Kościuszko w Berville". To była rola, którą miał zagrać na swoje 100-lecie, uczył się jej i pierwszy raz grał ją w Bielsku - opowiadał Maciej Prus. - Pewnie dziadek to wymyślił, że ja muszę, absolutnie muszę iść i zobaczyć Solskiego. Oczywiście pokazał mi szkic Wyspiańskiego "Ludwik Solski w roli Starego Wiarusa", umyli mnie, uczesali i zaprowadzili do tego Solskiego. I Solski napisał mi wtedy na programie "Pana Jowialskiego" taką dedykację: "Maciusiowi - lubownikowi teatru - na pamiątkę Ludwik Solski".

Czytaj także: Maciej Prus - gawędy o miłości do teatru i muzyki

Kariera reżyserska

Jako reżyser Maciej Prus zadebiutował sztuką "Pierwszy dzień wolności" Leona Kruczkowskiego w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie – Słupsku. Na początku lat 70. Maciej Prus realizował spektakle w warszawskim Teatrze Ateneum i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. W latach 80. był związany przede wszystkim z warszawskim Teatrem Dramatycznym i łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza. W latach 90. współpracował już z wieloma scenami: Teatrem Dramatycznym, warszawskim Teatrem Polskim, Teatrem Narodowym, Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Polskim we Wrocławiu i Teatrem Polskim w Poznaniu oraz Teatrem Nowym w Łodzi.

W latach 90. Maciej Prus dwukrotnie wystawiał "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego, a także powrócił do wystawiania literatury romantycznej. Realizował też sztuki Witkacego i Szekspira.

Posłuchaj
28:15 Dwojka OWZK Maciej Prus 2022_11_09-17-30-59.mp3 Maciej Prus o swoim życiu naznaczonym przez teatr (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą"

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Maciej Prus (reżyser teatralny i operowy)

Data emisji: 9.11.2022

Godzina emisji: 17.30

mg,kor

Czytaj także

Przemysław Stippa i Tadeusz Różewicz. Na przekór inflacji słów [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 18:00
- Wydaje mi się, że dzisiaj ocalającym byłoby mówienie tylko i wyłącznie poezją, tzn. słowami, wersami i czasem kompozycją kilku-, kilkunastu wersów. I to proponował nam Tadeusz Różewicz - mówił w Dwójce aktor Przemysław Stippa, który 29 marca zadebiutuje w TVP Kultura jako reżyser sztuki "Matka odchodzi".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Gajewski: w teatrze najważniejszy jest aktor [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 13:00
- Moje wykształcenie i doświadczenie aktorskie jest fundamentem do rozmowy z młodymi ludźmi o tym, jak się postępuje z aktorami, czyli tworzywem teatru, przez które reżyser się wypowiada - mówił w Dwójce aktor, reżyser i wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej.
rozwiń zwiń