REKLAMA

Jerzy Haszczyński o Niemczech pękniętych na Wschód i Zachód

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 12:19
Jerzy Haszczyński w latach 90. pracował w Berlinie, ponad dwie dekady później znów ruszył za Odrę, tropem bohaterów poprzednich reportaży, ale i śladem zupełnie nowych historii. Odwiedził zapomnianą prowincję i miasta, które trafiły na pierwsze strony światowych gazet, choć wcale tego nie chciały.
Jerzy Haszczyński jest wnikliwym obserwatorem niemieckich realiów
Jerzy Haszczyński jest wnikliwym obserwatorem niemieckich realiówFoto: shutterstock.com/Vladislav Gajic

Haszczyński w książce "Rzeźnia numer jeden i inne reportaże z Niemiec" precyzyjnie pokazuje napięcie między tym, o czym wolno mówić, tym, o czym chciałoby się mówić i tym, o czym najchętniej by milczano. Pokazuje ciągle obecne pęknięcie na Wschód i Zachód, pozorowaną otwartość, za którą nierzadko kryją się niechęć i niepewność, równe szanse, ale jednak nie dla wszystkich. I trudną historię, która cały czas nie daje o sobie zapomnieć...

***

Wizerunek współczesnych Niemiec długo wydawał się nieskazitelny. Jednak pod powierzchnią równych szans, otwartości i chęci zadośćuczynienia nierzadko kryją się uprzedzenia, nieufność, dążenie do przeforsowania własnych interesów. Przeszłość ciąży, historia narzuca ton najważniejszym sporom. Niewidzialne granice wciąż trudno przekroczyć: wschód i zachód, rodowici mieszkańcy i imigranci, prawica i lewica, praworządność i hipokryzja, tolerancja i ksenofobia. 

Jerzy Haszczyński (ur. 1966) jest absolwentem Instytutu Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1991 roku dziennikarzem "Rzeczpospolitej", a od 2000 – szefem działu zagranicznego tej gazety. Reporter, komentator, specjalny wysłannik w rejony ogarnięte wojną (m.in. Jugosławia, Afganistan, Irak, Gruzja, Jemen, Libia, strefa Gazy, Ukraina). Przez kilka lat pracował w Wilnie i Berlinie. W 2012 roku wydał zbiór jego reportaży o gwałtownych przemianach w świecie islamu "Mój brat obalił dyktatora".

(opis wydawcy)

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w środę (8.02) w godz. 17.30-18.00 zaprasza Jakub Kukla.

uk


Czytaj także

Olgierd Budrewicz. Warszawiak, który był wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 05:35
100 lat temu w Warszawie urodził się Olgierd Budrewicz - pisarz, dziennikarz, reportażysta, varsavianista i podróżnik, a także żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego. Jedna z jego książek nosi znamienny tytuł "Byłem wszędzie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zanim Bohdan Tomaszewski odłożył mikrofon… Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2022 22:51
Bohdan Tomaszewski – dziennikarz, komentator sportowy, autor książek i scenariuszy filmowych, niegdyś znakomity tenisista – zmarł 27 lutego 2015 roku, w wieku 93 lat. Tomaszewski został zapamiętany także jako jeden z największych talentów sprawozdawczych w historii Polskiego Radia. Jego życie i droga zawodowa, a także epoka i jej urokliwe obrazy zostały uwiecznione w reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze zatytułowanej "Zanim odłożę mikrofon".
rozwiń zwiń