Rafał Siwek: w życiu śpiewaka ważne role i wielkie sceny przychodzą naturalnie

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 18:00
- Jeżeli kariera rozwija się harmonijnie, to wraz z odpowiednimi rolami przychodzą też wielkie sceny - mówił w Dwójce światowej sławy bas Rafał Siwek tuż po swoim debiucie w Covent Garden, gdzie polski artysta wystąpił w partii Wodnika w "Rusałce" Antonina Dworzaka.
Opera Don Carlo Giuseppe Verdiego, w reżyserii Willyego Deckera, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Od lewej Rafał Siwek
Opera "Don Carlo" Giuseppe Verdiego, w reżyserii Willy'ego Deckera, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Od lewej Rafał SiwekFoto: Eugeniusz Helbert/Forum

Debiut, na który długo się zanosiło

Rafał Siwek specjalizuje się między innymi w repertuarze Verdiowskim. Ze śpiewakiem spotkaliśmy się tuż po jego powrocie z Londynu, gdzie zadebiutował na scenie Royal Opera House.

"Wielki i dostojny w swoich powtarzających się i niestety aż nazbyt proroczych przepowiedniach ogólnej zagłady Rafał Siwek imponuje jako duch wody - ojciec Rusałki" - napisano w jednej z recenzji. - Miałem już wcześniej występować w Covent Garden, ten występ był przekładany i wreszcie udało się w tym roku w "Rusałce" - mówił z satysfakcją gość Dwójki.

Czas podsumowań i planów

Artysta przyznał, że partia Wodnika była dla niego idealna na debiut akurat w tym miejscu. - Jeżeli ma się już większy dorobek, tak jak ja, ciążąca odpowiedzialność jest większa. Wszyscy oczekują, że się wyjdzie i zaśpiewa na odpowiednim poziomie. Jest to debiut, a jednocześnie pewien sprawdzian. Wydaje mi się jednak, że rola, w której miałem przyjemność występować, jest napisana na mój głos, bardzo ją lubię - podkreślił.

To drugie spotkanie Rafała Siwka z najbardziej znaną operą Antonina Dworzaka - debiutował jako Wodnik w Semperoper w Dreźnie pod koniec minionego roku. - Szczerze mówiąc, jak uczyłem się tej roli, to nie spodziewałem się, że będzie tak pasować do mojego głosu i że będzie tak ciekawa. To nie jest może bardzo duża rola, ale jest piękna, liryczna aria, a do tego bardzo wiele wejść, które mają bardzo duży przekaz emocjonalny. Jeżeli dobrze się tę rolę poprowadzi, daje to postać, która podoba się widowni - tłumaczył.


Posłuchaj
29:13 Dwójka OWZK 3.03.2023.mp3 Spotkanie ze światowej sławy basem Rafałem Siwkiem (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 

Najbliższe plany artysty zapowiadają się bardzo ambitnie - warszawska publiczność może go posłuchać w piątek i sobotę, 3 i 4 marca, w Filharmonii Narodowej w innej operze Antonina Dworzaka - "Stabat Mater". A w ciągu kolejnych miesięcy - praca nad nowym repertuarem i powrót do miejsc już doskonale znanych, na przykład na festiwal w Weronie, który w tym roku odbędzie się po raz setny.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Rafał Siwek (śpiewak)

Data emisji: 3.03.2023

Godzina emisji: 17.30

mo/pg

Czytaj także

"Don Carlos". Rafał Siwek: Filip II to jedna z moich ukochanych ról

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 13:30
- To największa rola włoskiego repertuaru dla basa; rola bardzo złożona. Filip to władca, a także - w jego przeświadczeniu - zdradzony małżonek, do tego jeszcze nieszczęśliwy ojciec. To wszystko się w nim burzy, przeplata. Stworzenie pełnokrwistej postaci jest tu największą trudnością - mówił śpiewak Rafał Siwek przed nadchodzącą premierą "Don Carlosa" w Teatrze Wielkim w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Konieczny: na scenie jest moje życie

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 11:20
- Jestem bardzo szczęśliwy, będąc śpiewakiem operowym. Gdybym nie był, pewnie bym tego nie robił. Początki były oczywiście trudne, ale zawsze jest trudno, gdy się chce w życiu coś osiągnąć (...). Trzeba pokonywać siebie, przechodzić przez kolejne granice, bardzo dużo się uczyć - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Konieczny, który świętuje 25-lecie pracy operowej. 
rozwiń zwiń