Wokół roku 966. Chrzest i inne polskie sukcesy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2016 14:00
– To na tyle ważna dla polskiej tożsamości narodowej rocznica, że konieczne jest mówienie i pisanie o jej wpływie na kulturę polską – mówił mediewista prof. Krzysztof Ożóg.
Audio
  • Prof. Krzysztof Ożóg wspomina dorastanie i początki pasji historycznych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Krzysztof Ożóg o studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 70. (Zapiski ze współczesności)
  • Prof. Krzysztof Ożóg m.in. o studiach doktoranckich (Zapiski ze współczesności)
  • Prof. Krzysztof Ożóg o swoich badaniach o początkach polskiej państwowości oraz chrześcijaństwa na ziemiach polskich (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Krzysztof Ożóg m.in. o działalności Archiwum Uniwersytetu Jagielońskiego (Zapiski ze współczesności)
Książę Mieszko I usuwa ślady pogańskiej religii z terenów swojego państwa. Rycina z XIX-wiecznego albumu
Książę Mieszko I usuwa ślady pogańskiej religii z terenów swojego państwa. Rycina z XIX-wiecznego albumuFoto: wikimedia/domena publiczna

Książka "966. Chrzest Polski" jest pokłosiem pracy dydaktycznej historyka na Uniwersytecie Jagiellońskim. – Starałem się nie tylko skupić na wydarzeniu z 966 r., lecz także obudować temat szerszą perspektywą, zarówno słowiańską, jak i chrystianizacji, potem początków państwa i tego, co dzieje się aż do upadku pierwszej monarchii w dobie kryzysu dynastycznego w latach 30. XI wieku, kończąc na odbudowie państwa i struktur Kościoła w czasach Kazimierza Odnowiciela i Bolesława Szczodrego – opowiadał.

Prof. Krzysztof Ożóg opowiadał też m.in. o fascynacji dziełem Jana Długosza, o źródłach słynnej polskiej tolerancji religijnej, a także o pewnej plotce krążącej po średniowiecznej Europie, a dotyczącej pełnych emocji pokładzin po ślubie czteroletniej Jadwigi, przyszłej królowej Polski, z ośmioletnim księciem Wilhelmem Habsburgiem.

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Prowadzący: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: prof. Krzysztof Ożóg (historyk, kierownik Zakładu Polski Średniowiecznej, dyrektor Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 11-15.04.2016

Godzina emisji: 11.45

mc/mm


Czytaj także

Nie tylko święconka. Ślady pogańskiej prehistorii

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 15:50
Możemy jedynie domyślać się, jak wyglądał system wierzeń na polskich ziemiach w epoce przedchrześcijańskiej. Mamy jednak kilka całkiem wyraźnych tropów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oratorium 966.pl". Muzyczna opowieść o 1050 latach

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 18:25
- Prof. Dworacki napisał tekst, który rozpoczyna się od chrztu, a kończy na czasach współczesnych i przechodzi przez ważne momenty w historii naszego narodu - opowiadał Jacek Sykulski o dziele, które uświetni jubileusz 1050 chrztu Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludowa religijność i oskarżenia o "pogaństwo"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2016 14:00
- Prekursorzy etnografii notorycznie doszukiwali się elementów pogańskich w wierzeniach ludu. I miało to zwykle charakter krytyczny - wyjaśniała prof. Magdalena Zowczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskości nie da się pomyśleć bez chrześcijaństwa"

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 21:00
- Bez tego nas nie ma. Wszelkie próby uczynienia Polski w inny sposób są niebezpieczne, w konsekwencji musielibyśmy przestać istnieć jako naród europejski - podkreślał dr hab. Marek A. Cichocki, opowiadając - w 1050. rocznicę chrztu Polski - o znaczeniu chrześcijaństwa w kształtowaniu naszej tożsamości.
rozwiń zwiń