Co kryją zasłony pani Dalloway? Rozmowa z prof. Wiesławem Juszczakiem

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2017 15:55
Książka Wirginii Woolf, film "Wszystkie poranki świata", dramaty T.S. Eliota, podróże do Grecji - to tylko kilka przykładów na kulturowe inspiracje prof. Wiesława Juszczaka. Znakomity eseista był gościem radiowej Dwójki.
Audio
  • Z prof. Wiesławem Juszczakiem rozmawia Dorota Gacek (Strefa literatury/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: PhotoAtelier/Flickr, lic. CC BY 2.0

- W 1980 roku przeczytałem po raz kolejny "Panią Dalloway", gdzie znalazłem motyw zasłon - wspominał prof. Wiesław Juszczak pracę, której plonem była książka "Zasłona w rajskie ptaki albo O granicach okresu powieści". - Pisałem o przyjęciu organizowanym przez panią Dalloway jako o pewnej kreacji - tłumaczył eseista, opowiadając o znaczeniach, jakie kryje motyw zasłon w najsłynniej powieści Woolf.

Jak pokazać "pierwotną naturę mitu"? Dlaczego Thomas Merton interesował się malowidłami naskalnymi w Lascaux? W jakim sensie dramat T.S. Eliota "Coctail party" to "jeden z niewielu misteriów powstałych w naszym stuleciu"? Prof. Juszczak mówił również o swojej pasji do podróżowania. - Będąc w Eleusis, mieszkałem w hotelu przy ulicy Persefony - zaczął jedną ze swoich opowieści.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury (z podcyklu Dwukropek)

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Wiesław Juszczak (historyk i teoretyk sztuki, eseista, tłumacz m.in. wierszy Williama Blake'a i opowiadań Karen Blixen oraz "Czterech dramatów" Eliota)

Data emisji: 15.01.2017

Godzina emisji: 21.00

jp/mz


Czytaj także

Ryszard Przybylski. Profesor wśród ludzi

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2016 12:00
– W swoich książkach prowadził raczej rozmowy z czytelnikiem. To nie był język wykładu czy dyskursu naukowego – powiedział eseista Dariusz Czaja o Ryszardzie Przybylskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na Sachalin powinno się jeździć jak Turcy do Mekki"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2016 14:00
To słowa Antona Czechowa, który odbył podróż na "wyspę przestępców". Sto lat później - w 1990 roku jego tropem podążył Leonid Bieżyn, próbując odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę skłoniło pisarza do tej niebezpiecznej wyprawy do "jądra ciemności".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pilch w sensie ścisłym". Życiorys otwarty

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2016 21:03
Jak pisze się biografię żyjącego człowieka? Szczerą opowieść o kimś, kto jest moim przyjacielem? Jak opisać jego nałogi, upadki, zdrady? I nie stracić przy tym jego przyjaźni?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka wyprawa Tadeusza Różewicza na śmietnik

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2016 16:00
– Właściwie nie było żadnej słownej komunikacji między nami. Różewicz szedł wyrzucić śmieci, a ja to fotografowałem – mówił Adam Hawałej o happeningu poety udokumentowanym w książce "Śmietnik".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literatura i śmierć, czyli jak rozmawiać ze zmarłymi

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 14:24
– Śmierć jest w literaturze opisywana czasem mistycznie, jak w wierszu Norwida "Na zgon śp. Józefa Z.", a czasem radośnie, jak w utworze Zbigniewa Jankowskiego "Narodziny drugie"– mówił o. Jacek Salij.
rozwiń zwiń