Czy "awangardowy konserwatyzm" jest w Polsce możliwy?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 14:00
- W naszym kraju panuje stereotypowy podział na młodych wykształconych z dużych ośrodków i niewykształconych, ubogich z prowincji. A tak naprawdę to podział sztuczny i trzeba zrobić wiele, żeby choć trochę go zamazać – powiedział dr Paweł Rojek, autor książki "Awangardowy konserwatyzm".
Audio
  • Rozmowa z dr Pawłem Rojkiem, autorem książki "Awangardowy konserwatyzm" (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Kenishirotie/Shutterstock.com

- Do tej sytuacji nawiązuje tytuł mojej książki. Z jednej strony mamy część awangardową, którą reprezentują ruchy liberalne i europejskie, a z drugiej znajdują się konserwatyści. "Awangardowy konserwatyzm" ma być symbolem dążenia do zasypania tego podziału - dodał goszczący w Dwójce filozof i teolog, który na kartach swej książki stara się dowieść, że nawiązania do sarmackiego republikanizmu i romantycznego mesjanizmu mogą nam pomóc nie tylko zrekonstruować polską tożsamość, lecz także sformułować alternatywę dla późnej nowoczesności.

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. o filozoficzno-teologicznej analizie, jaką dr Paweł Rojek przeprowadził w swojej książce na temat uroczystości intronizacji Chrystusa na Króla Polski.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: dr Paweł Rojek (teolog, filozof)

Data emisji: 21.02.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/jp

Czytaj także

Czy w teatrze wszystko wolno? Obejrzyj debatę

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2016 18:00
W audycji "Innymi słowy" Monika Strzępka, Maciej Nowak, Wojciech Pszoniak i Wojciech Tomczyk rozmawiali o granicach wolności i prowokacji artystycznej w teatrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Delsol: dobre intencje wobec uchodźców to za mało

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 12:44
- Nie jesteśmy dobrymi ludźmi, dlatego że chcemy dobrze. Możemy powiedzieć, że jesteśmy dobrymi ludźmi, gdy nasze działania przyniosą dobre owoce - mówiła Chantal Delsol ceniona profesor filozofii politycznej, dyrektor Ośrodka Studiów Europejskich na Uniwersytecie Marne-la-Vallée w Paryżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Transhumanizm. Kiedy przestaniemy być ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 19:00
Jak przekonują transhumaniści, wszyscy jesteśmy cyborgami. O tym, do jakich wniosków prowadzi to twierdzenie, rozmawialiśmy w audycji "Rachunek myśli".
rozwiń zwiń