REKLAMA

Żyrafa, czyli krzyżówka lamparta z wielbłądem

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 10:01
- Jeden z badaczy tłumaczył, że zwierzęta wyszły z Arki Noego trochę skołowane i się nie do końca prawidłowo krzyżowały, w ten sposób powstała żyrafa - opowiadał w Dwójce Łukasz Kozak, redaktor serwisu "Polona", autor stron "Stare obrazki ze zwierzętami" i "Discarding Images".
Audio
  • Łukasz Kozak o wizerunkach zwierząt w starych atlasach (Poranek Dwójki)
Wizerunek żyrafy z księgi polskiego przyrodoznawcy Jana Jonstona zatytułowanej Historiae natvralis de quadrvpetibvs [] libri cum aeneis figuris
Wizerunek żyrafy z księgi polskiego przyrodoznawcy Jana Jonstona zatytułowanej "Historiae natvralis de quadrvpetibvs [!] libri cum aeneis figuris"Foto: polona.pl

Łukasz Kozak zwracał uwagę, że żyrafa pojawiła się w europejskiej ikonografii już w XV wieku za sprawą Medyceuszy, którzy trzymali okaz tego zwierzęcia w swojej menażerii we Florencji. Żyrafa inspirowała wówczas wielu malarzy. - Po tym okresie została zapomniana aż do XIX wieku. Wielu badaczy zastanawiało się, czy to zwierzę w ogóle istnieje - zauważał gość "Poranka Dwójki".

W polskiej literaturze żyrafa, po łacińsku nazywana camelopardusem, pojawiała się jako jeleniopard albo wielbłądoryś.

W audycji Łukasz Kozak opowiadał o systematykach zwierząt stosowanych w starych atlasach. Zapraszał też na wystawę najciekawszych rysunków z przyrodniczych ksiąg powstałych między XVI i XVIII wiekiem. Będzie je będzie oglądać od 15 lipca w Bramie Poznania przy ul. Gdańskiej.

***

Prowadzi: Marcin Pesta

Gość: Łukasz Kozak (mediewista)

Data emisji: 14.07.2016

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

bch/jp

Czytaj także

Święty Graal. Kamień z korony Lucyfera?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2016 19:00
Tak przynajmniej jest zapisane w XIII-wiecznym niemieckim poemacie powstałym w Turyngii. O znaczeniu Świętego Graala w ikonografii, literaturze i teologii dyskutowaliśmy w Dwójkowej audycji "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psałterz floriański. Rękopis pełen tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 21:00
W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o manuskrypcie, który został spisany najprawdopodobniej na przełomie XIV i XV wieku w trzech językach: łacinie, polskim i niemieckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superbohater średniowiecznej Europy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 14:00
"Kryzys wieku średniego" poświęciliśmy Ludwikowi IX Świętemu, trzynastowiecznemu królowi Francji, organizatorowi i uczestnikowi VI i VII wyprawy krzyżowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marchołt. Pornograficzny przebój średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2016 16:40
- Ta postać jest ciągle obecna w naszej kulturze, chociażby w osobie Tyriona Lannistera z serialu "Gra o tron" - zauważał Łukasz Modelski w audycji poświęconej słynnemu wiejskiemu mędrkowi, co nieobyczajnymi odzywkami zbijał z pantałyku króla Salomona.
rozwiń zwiń