Katarzyna Ślesicka: Andrzej Wajda propagował ideę wolności i demokracji

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 09:00
- W działalności Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy staramy się oddawać ducha twórczości tego reżysera. Andrzej Wajda jest patronem instytucji ze względu na swój dorobek artystyczny, dlatego z jednej strony promujemy kino artystyczne, a z drugiej nie stronimy od nowych technologii - mówiła w Dwójce Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki instytucji. Przypomnijmy, że 9 października mijają 4 lata od śmierci wybitnego reżysera.
Andrzej Wajda
Andrzej WajdaFoto: BeeZeePhoto/Shutterstock.com

karolina gruszka 1200 PAP.jpg
Karolina Gruszka: lubię grać w obcych językach

Posłuchaj
11:34 _PR2_AAC 2020_10_09-09-33-56.mp3 Katarzyna Ślesicka o działalności Centrum Kultury im. Andrzeja Wajdy (Poranek Dwójki)

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w swoim statucie ma szerzenie świadomości publiczności poprzez prezentowanie wartościowych filmów. W instytucji funkcjonuje Klub Filmowy Wajda, gdzie można zobaczyć w najbliższym czasie m.in. "Dolinę Bogów" Lecha Majewskiego. - Ideę Andrzeja Wajdy staramy się honorować. W każdą środę w naszej nowej siedzibie w Alejach Ujazdowskich mamy pokazy jego filmów - opowiadała Katarzyna Ślesicka.

Instytucja nie stroni również od nowych technologii. - Przyglądamy się także technice VR. Nie zamykamy również oczu na to, co widzowie bardzo lubią, czyli seriale. Mamy Klub Serialowy #wodcinkach, staramy się zachęcać ludzi do tego, by zainteresowali się kinem, myśląc, że są różne drogi dojścia. Ktoś zacznie od serialu, a może później stanie się wielbicielem kina artystycznego, wielbicielem kina Wajdy czy innych klasyków.

Czytaj też:

Instytucja zakłada, że kino nie polega wyłącznie na oglądaniu filmów. To także dyskusje, tworzenie recenzji i kontakt międzyludzki. Zastępczyni dyrektorki Centrum Kultury Filmowej przyznała, że realizacja tych założeń jest trudna ze względu na wytyczne sanitarne, związane z pandemią. - Będziemy musieli bardzo ograniczyć ilość widzów, ale nie rezygnujemy z naszej działalności. Chcemy dalej pokazywać filmy i rozmawiać z gośćmi, jeśli zechcą przyjąć zaproszenie. Andrzej Wajda podkreślał, że kino to nie jest tylko ekran, lecz wspólnota ludzi, którzy razem film oglądają, przeżywają, w tym samym momencie wzdychają, śmieją się i płaczą, a potem mogą o tym porozmawiać. Staramy się tę namiastkę wspólnotowości stworzyć.

Katarzyna Ślesicka opowiadała również m.in. o portalu VOD dla instytucji kulturalnych oraz o działaniach i rozwiązaniach proponowanych w czasie pandemii.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Katarzyna Ślesicka (zastępczyni dyrektorki Centrum Kultury im. Andrzeja Wajdy)

Data emisji: 9.10.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

"Człowiek z żelaza" ze Złotą Palmą w Cannes

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 05:45
Film o początkach "Solidarności" powstawał niejako "na żywo", kiedy wydarzenia, szczególnie w stoczni gdańskiej, wypełniły nadzieją cały naród. Dzisiaj mija 40 lat od ogromnego sukcesu polskiej kinematografii, jakim był główny laur na najsłynniejszym festiwalu filmowym na świecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Popioły" Wajdy. Film z aluzjami

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 05:40
25 września 1965 roku, odbyła się premiera filmu Andrzeja Wajdy "Popioły", który jest adaptacją powieści Stefana Żeromskiego. Dziewiąty pełnometrażowy film Wajdy był jedną z najdroższych polskich produkcji tamtych czasów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Wajda. Osiem filmów (i jeden spektakl), które warto zobaczyć jeszcze raz

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 05:45
Dzisiaj mija 96. rocznica urodzin Andrzeja Wajdy, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Tworzył przez 65 lat. Spod jego ręki wyszło kilkadziesiąt filmów. Przypominamy niektóre z jego największych osiągnięć artystycznych.
rozwiń zwiń