Maria Dłużewska: nic bym nie zrobiła bez bohaterów, widzów, współpracowników

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 11:10
- Zawsze byłam fanką dokumentu, to mnie fascynowało odkąd pamiętam, ale nigdy nie marzyłam, że będę robiła filmy  dokumentalne (...). Dziesięć lat – równiutkie – zajęło mi przestawienie się z myślenia słowem na myślenie obrazem - mówiła w "Poranku Dwójki" reżyserka i scenarzystka Maria Dłużewska, tegoroczna laureatka Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz.
Maria Dłużewska podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych 2022
Maria Dłużewska podczas uroczystej Gali Nagród Mediów Publicznych 2022Foto: Marcin Obara/PAP
  • Maria Dłużewska jest tegoroczną laureatką Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz.
  • Zwyciężczyni jest autorką ponad czterdziestu filmów dokumentalnych.
  • Najnowszy film Marii Dłużewskiej "Dzielnieśmy stali, celnie rzucali" (2022) opowiada o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1970 roku, o brutalnie stłumionym buncie robotników.

– Przekazuję tę nagrodę bohaterom moich filmów, bo bez bohaterów moich filmów po prostu by nie było. (…) Nie mam słów, żeby im podziękować za ten zaszczyt, że zechcieli nam zaufać i swoje losy, losy Polski pozwolili opisać filmowo – tymi słowami Nagrodę Mediów Publicznych przyjmowała Maria Dłużewska.

Zwyciężczyni w kategorii Obraz, autorka ponad czterdziestu filmów dokumentalnych, została doceniona przez Kapitułę za twórczość dokumentalną, otwartość na świat i dbałość o pamięć o polskim dziedzictwie.

Wdzięczna swoim bohaterom

Jak podkreśliła Maria Dłużniewska, szczególnie wdzięczna jest bohaterom swoich obrazów z lat 2010-2015, w tym okresie bowiem żaden z jej filmów nie został wyemitowany w telewizji. Były natomiast pokazywane publiczności w całej Polsce w salach kinowych. - Organizator jednego z takich spotkań w gigantycznym kinie został wyrzucony z pracy, komuś zabrali dotację do zabytku itd. Za to się płaciło - opowiadała reżyserka. 

Nagroda Mediów Publicznych 2022. Łukasz Borowicz uhonorowany w kategorii Muzyka>>>>

Chodzi o "filmy smoleńskie", których bohaterowie wykazali się szczególną otwartością wobec Marii Dłużniewskiej. - Ci ludzie mnie, nam zaufali, stąd te filmy powstały - podkreśliła. 

Losy ekstremalne

Zdaniem reżyserki, skoncentrowanie się na bohaterze reportażu, czy dokumentu ma kluczowe znaczenie. - Jak pracujemy na planie, a potem przy montażu, to cała nasza uwaga, wszystko skupione jest na bohaterze. Pracujemy na tego bohatera, żeby on się czuł bezpiecznie - tłumaczyła. - Z niego bierzemy, na nim budujemy. Siebie też - dodała.

Wojenne losy "Balladyny". "Uważano, że rękopis jest stracony bezpowrotnie" >>>

- Staramy się pokazać, ale przede wszystkim zrozumieć i zaakceptować poplątanie ich losów, bo ludzie których opisuję mieli bardzo trudne losy, czasami ekstremalnie trudne - podkreśliła nasza rozmówczyni. - I wychodzili z tego zwycięsko.

100 godzin rozmów

Najnowszy film Marii Dłużewskiej "Dzielnieśmy stali, celnie rzucali" (2022) opowiada o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1970 roku, o brutalnie stłumionym buncie robotników. Opiera się na wcześniej nieznanych nagraniach dźwiękowych zarejestrowanych w Sztabie Dowodzenia MSW w Warszawie, zapisie ponad 100 godzin rozmów osób zaangażowanych w pacyfikację protestów.

Czytaj także:

Maria Dłużewska jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Za działalność w podziemiu została odznaczona w 2008 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Posłuchaj
15:51 Poranek Dwójki Dłużewska 9 grudzień 2022 09_34_08.mp3 Rozmowa z Marią Dłużewską, reżyserką docenioną Nagrodą Mediów Publicznych (Poranek Dwójki)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maria Dłużewska (reżyserka i scenarzystka)

Data emisji: 9.12.2022

Godzina emisji: 9.35

uk

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2022. Łukasz Borowicz: dla mnie media publiczne to radiowa Dwójka

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2022 11:59
- Program 2 Polskiego Radia oferuje wszystko to, co mnie interesuje: muzykę, czyli nagrania i transmisje oraz retransmisje koncertów, nieprawdopodobne zasoby archiwalne, ale także przede wszystkim możliwość spotkania się z pracą, którą oferują na co dzień zespoły artystyczne i pracownicy Polskiego Radia: reżyserzy dźwięku czy redaktorzy - mówił podczas poniedziałkowej (5.12) Gali Nagród Mediów Publicznych Łukasz Borowicz, laureat wyróżnienia w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukasz Borowicz: jestem współakuszerem przypomnień muzyki polskiej

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 09:15
- Podróżując po Polsce, rozmawiając z melomanami, muzykami orkiestr, kładziemy nacisk na to, jak ważna jest rola edukacji i docierania z muzyką, transmisjami ze świata, transmisjami operowymi, koncertowymi, muzyką nową i najnowszą. To są fantastyczne rzeczy i trzeba je wspierać i o nich mówić - mówił w Dwójce maestro Łukasz Borowicz. Dyrygent został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka.
rozwiń zwiń