Katarzyna Drogosz: wolę, jak fortepiany mają w sobie trochę historycznej patyny

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 11:42
- W swojej kolekcji mam kilka fortepianów historycznych grających koncertowo, ale jeszcze więcej takich, które czekają na swoją kolej i lepsze czasy. Trzeba je bowiem wyremontować, czasami od stanu totalnej ruiny, do stanu koncertowego. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś się to wydarzy i kolekcja będzie się ciągle powiększać - mówiła w "Poranku Dwójki" pianistka Katarzyna Drogosz.
Katarzyna Drogosz
Katarzyna DrogoszFoto: PR2

Specjalność: instrumenty historyczne

Katarzyna Drogosz to jedna z największych polskich specjalistek w dziedzinie fortepianów historycznych. Część instrumentów z jej kolekcji wymaga gruntownej renowacji, ale to nie znaczy, że po wszystkim mają wyglądać one jak nowe.

- Lubię, gdy mają w swoim wyglądzie trochę historycznej patyny, gdy za bardzo nie błyszczą. Natomiast jeśli chodzi o brzmienie, lubię, żeby były w najlepszym stanie, w jakim mogą być - podkreślała znakomita pianistka.

Studia nad twórczością XIX-wiecznych kompozytorek

Katarzyna Drogosz otrzymała w tym roku stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Jego temat to "Kobiety profesjonalistki". Zajmuję się cały rok kompozycjami stworzonymi przez kobiety z takim założeniem, żeby wyjąć je trochę z kontekstu, w którym zwykle są pokazywane, pewnej naiwnej salonowości, i postawić je na równym poziomie z bardziej znanymi kompozycjami pierwszej połowy XIX w. - tłumaczyła.

Z ministerialnym stypendium łączy się najbliższy koncert z cyklu "Wnętrza Muzyki vol. 6: Muzyczne Fabuły na 4 ręce". Geoffrey Govier i Katarzyna Drogosz - duet pianistów specjalizujących się w historycznej praktyce wykonawczej - zaprezentują program złożony z XIX-wiecznych kompozycji na cztery ręce. Zabrzmią utwory Julie Baroni-Cavalcabó, Fanny Hensel, Leopoldine Blahetki, Roberta Schumanna i Franza Schuberta.

Posłuchaj
12:04 Poranek Dwójki drogosz 18.07.2023.mp3 Rozmowa z Katarzyną Drogosz, jedną z największych polskich specjalistek w dziedzinie fortepianów historycznych (Poranek Dwójki) 

Instrument, który będzie można usłyszeć w czwartek (20.07) podczas koncertu w warszawskiej Galerii Nizio, to oryginalny fortepian z ok. 1835 roku, zbudowany w Wiedniu przez Josepha Schrimpfa, mistrzowsko odrestaurowany przez wybitnego budowniczego i konserwatora fortepianów - Roberta Browna. Należy on do prywatnej kolekcji Katarzyny Drogosz.


Plakat koncertu Plakat koncertu

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Drogosz (pianistka)

Data emisji: 18.07.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Elwira Fibiger o niezwykłych twórcach fortepianów "Arnold Fibiger"

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 08:15
- Największą miłością, która jest we mnie, otacza mnie wspaniałym kokonem - jest fortepian i muzyka. Dziękuję moim przodkom za to, że postrzegam muzykę jako coś najcudowniejszego w życiu - mówiła w "Rozmowach na lato" artystka, projektantka Elwira Fibiger. Nasza rozmówczyni jest potomkiem rodziny twórców kaliskiej fabryki fortepianów "Arnold Fibiger", którą w 1878 roku założył Gustaw Arnold Fibiger.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leif Ove Andsnes: kontynuuję tradycję domowego muzykowania

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2022 11:40
- Wydaje mi się, że to wielka szkoda, i nieco wstyd, że coraz bardziej oddalamy się od praktyk domowego muzykowania. Coraz mocniej tkwimy w przeświadczeniu, że żeby muzykować z innymi, musisz być w pełni wykształconym artystą - mówił w audycji Cafe "Muza" Leif Ove Andsnes, znakomity norweski pianista. Artysta występował na tegorocznym festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń