"Figurant". Robert Gliński: tacy ludzie, jak bohater filmu byli, są i będą

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 11:10
W piątek (20.10) do kin wejdzie "Figurant" w reżyserii Roberta Glińskiego. - Zawsze jak się robi film historyczny, szuka się czegoś, co odnosiłoby się do obecnej sytuacji. Myślę, że tutaj jest to postać głównego bohatera. Tacy ludzie, byli, są i będą. Jest to rzecz, która może trafić do widzów - mówił w "Poranku Dwójki" filmowiec.
Robert Gliński podczas uroczystej premiery filmu Figurant w Warszawie
Robert Gliński podczas uroczystej premiery filmu "Figurant" w WarszawieFoto: Krzysztof Jarosz/Forum
  • "Figurant" opowiada o agencie komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę.
  • Film wyreżyserował Robert Gliński. Na ekranie zobaczymy m.in. Mateusza Więcławka (Bronek Budny), Zbigniewa Stryja (pułkownik Wojnar) i Macieja Mikołajczyka (Karol Wojtyła).
  • Na ekrany polskich kin "Figurant" wejdzie w piątek, 20 października.

Bohaterem filmu jest agent komunistycznej służby bezpieczeństwa, który przez 20 lat inwigilował Karola Wojtyłę. - Ten młody chłopiec wierzy w ideę komunizmu, wierzy w to, co robi i idzie po trupach do celu. Chce koniecznie mieć jakieś wybitne osiągnięcia w dziedzinie, którą się zajął - tłumaczył reżyser Robert Gliński.

"Figurant" - kamera skupiona na inwigilującym

Przyszły papież jest tu tylko katalizatorem działań, pozostaje na drugim planie. - Karol Wojtyła to pewnego rodzaju ikona, i tego okresu krakowskiego, no i oczywiście potem, kiedy został wybrany papieżem. Pomyślałem więc, że lepiej go trochę wycofać. Dlatego jest w nieostrościach i dalekich planach.

Dla awansów, pieniędzy i kariery Bronek Budny coraz dalej przesuwa granice moralnych kompromisów, a inwigilacja Wojtyły staje się jego obsesją. Bohater filmu wchodzi coraz głębiej w wyizolowany, niemoralny świat tajnych służb i stacza się w otchłań samotności, zła i zbrodni.

"Figurant" - z szuflady na ekran

Scenariusz filmu czekał na realizację aż 20 lat. Po drodze kilku reżyserów chciało po niego sięgnąć, ale to Robertowi Glińskiemu udało się w końcu przenieść go na ekran.

- Urodziłem się i wychowałem w PRL-u. To okres, do którego mam ogromny sentyment. Pamiętam zarówno związane z nim wspaniałe wydarzenia czy emocje, jak i te straszne. Dlatego każda książka, film czy scenariusz związany z tym okresem jest dla mnie szalenie intersujący - wyznał gość Dwójki.


Posłuchaj
15:18 Poranek Dwójki gliński 19.10.2023.mp3 Rozmowa z Robertem Glińskim, reżyserem filmu "Figurant" 

Premiera filmu "Figurant" w piątek, 20 października.

ZOBACZ ZWIASTUN:

[źródło: TVP VOD/YouTube]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Robert Gliński (reżyser filmu "Figurant")

Data emisji: 19.10.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

48. FPFF w Gdyni. "W konkursie głównym jest miejsce na różne odcienie polskiego kina"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 18:00
- Festiwal w Gdyni jest absolutnie wyjątkową imprezą poświęconą kinu polskiemu, a to pojęcie się bardzo komplikuje. To miejsce prezentacji rozmaitych dokonań filmowych z danego roku, a także spotkań twórców i ludzi związanych z polskim kinem, przestrzeń do różnych dyskusji - mówili w Dwójce Adriana Prodeus i Piotr Gociek podczas specjalnej audycji z 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera filmu "Różyczka 2". Autor scenariusza: to opowieść o współczesnej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 11:55
W najbliższy piątek (20.10) do kin wejdzie film "Różyczka 2" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. - Pierwsza część działa się pod koniec lat 60. XX wieku. Dwójka jest filmem współczesnym. Powraca do przeszłości, pokazuje jak potrafi ona wpłynąć nawet po wielu latach na losy ludzkie, ale jednak jest filmem współczesnym - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Karpiński, współautor scenariusza "Różyczki 2".
rozwiń zwiń