Aneta Kopacz: "Myśmy już byli" to film o ludziach kultury i ponadczasowych wartościach

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 10:00
- Powstał film o życiu, pewnych mądrościach, które wciąż są bardzo aktualne. O tych wartościach już nie słyszymy, trochę o nich zapomnieliśmy, mijamy je w tym naszym pędzie życia. Dobrze jest wrócić do wierszy, piosenek, literatury i tego, co mieli nam do przekazania ludzie bardzo mądrzy i utalentowani - mówiła w Dwójce reżyserka Aneta Kopacz.
Pomnik reżysera Krzysztofa Kieślowskiego na Starych Powązkach w Warszawie
Pomnik reżysera Krzysztofa Kieślowskiego na Starych Powązkach w WarszawieFoto: Peter Andrews/Reuters/Forum
  • Gościem audycji była Aneta Kopacz - reżyserka, laureatka wielu prestiżowych nagród.
  • Rozmawialiśmy o filmie "Myśmy już byli. Bohaterowie Starych Powązek", który miał premierę w piątek 24 listopada.
  • W 2013 roku jej dokument pt. "Joanna" otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Myśmy już byli - cytat z Kaliny Jędrusik

Tytuł filmu Anety Kopacz nawiązuje do słów Kaliny Jędrusik, która w stanie wojennym, uspokajając Gustawa Holoubka martwiącego się o przyszłość teatru i swoją, powiedziała: "Guciu, myśmy już byli…". Cytat ten spina jak klamrą cały dokument.

Biogramy i archiwalne wypowiedzi wybitnych osób

To film zrealizowany w symbolicznej konwencji mijających pór roku i związanych z tym zmian powązkowskiej przyrody - objaśniają twórcy Fundacji Stare Powązki (dokument został zrealizowany przez Fundację Stare Powązki wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej). Film opiera się na krótkich biogramach i fragmentach archiwalnych wypowiedzi wybitnych osób, które znalazły na powązkowskiej nekropolii swoją ostatnią przystań. - Ideą było to, aby z martwego miejsca zrobić miejsce żywe. Na Powązkach dużo się dzieje, jest wielu spacerujących, przyjeżdżają wycieczki. To był nawet kłopot podczas filmowania, ludzi tam miało nie być - mówiła reżyserka.

Czytaj też:

Wartości, o których zapomnieliśmy

- To opowieść o tym, co mają nam do przekazania ci, którzy tam spoczywają. Nie ma ich już z nami, ale żyli i tworzyli. Powstał film o życiu, pewnych mądrościach, które wciąż są bardzo aktualne. O tych wartościach już nie słyszymy, trochę o nich zapomnieliśmy, mijamy je w tym naszym pędzie życia. Dobrze jest wrócić do wierszy, piosenek, literatury i tego, co mieli nam do przekazania ludzie bardzo mądrzy i utalentowani - stwierdziła rozmówczyni Pawła Siwka.


Posłuchaj
11:44 2023_11_27 09_38_55_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Aneta Kopacz: "Myśmy już byli" to film o ludziach kultury i ponadczasowych wartościach (Poranek Dwójki)

 

Podróż w inną rzeczywistość

- Zagłębiając się w archiwalia Polskiego Radia, miałam poczucie, że przenoszę się w zupełnie inną rzeczywistość. Pamiętam ją, zatem to była podróż sentymentalna do świata, którego już nie ma. Gdy wychodziłam na ulicę, miałam poczucie, że do niego tęsknię - podkreśliła Aneta Kopacz.

Spacer alejkami na Powązkach

Dodała, że ideą filmu był spacer, który każdy z nas może odbyć. - Przechadzamy się alejkami na Powązkach, mijamy Gustawa Holoubka, Hankę Bielicką, Agnieszkę Osiecką, Zbigniewa Herberta. Słyszymy ich głosy, ta twórczość do nas wraca. Po premierze filmu słyszałam rozmowy: "muszę wrócić do Hłaski, posłucham piosenek Osieckiej i Młynarskiego". To jest piękne - mówiła reżyserka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Aneta Kopacz (reżyserka, autorka filmów i seriali dokumentalnych)

Data emisji: 27.11.2023

Godzina emisji: 9.40

mgc/ans/mo

Czytaj także

Jan Himilsbach - gra w papier, nożyce i kamień

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2023 05:35
35 lat temu, 11 listopada 1988 roku zmarł w Warszawie Jan Himilsbach, aktor, pisarz i scenarzysta. Należał do najbarwniejszych postaci czasów PRL. Pod powierzchownością zniszczonego życiem kamieniarza - alkoholika skrywał głęboką wrażliwość artystyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

232-lecie warszawskich Powązek. Rola i znaczenie nekropolii w kulturze stolicy

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 10:50
Mijają 232 lata od chwili wytyczenia na terenie ówczesnej podwarszawskiej wsi Powązki cmentarza. Z tej okazji w "Klubie Trójki" przypomniana zostanie rola tego wyjątkowego miejsca pochówku warszawiaków w kulturze stolicy. 
rozwiń zwiń