"Książka Historyczna Roku". Znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 15:00
Paweł Skibiński, Piotr Nowak, Paweł Samuś, Jarosław Molenda, Wojciech Königsberg i Bartłomiej Szyprowski oraz zespół redakcyjny książki "Gdy nieme groby przemawiają…" zostali laureatami 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku" o Nagrodę im. Oskara Haleckiego.
Znamy Laureatów 14. Konkursu Książka Historyczna Roku
Znamy Laureatów 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku"Foto: Krzystzof Świeżak/Polskie Radio
  • 27 listopada miał miejsce finał 14. Konkursu "Książka Historyczna Roku".
  • Uroczysta gala odbyła się w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
  • Polskie Radio było współorganizatorem wydarzenia.

Zgodnie z regulaminem jury przyznało nagrody w czterech kategoriach.

Książka naukowa

W kategorii "Najlepsza książka naukowa poświęcona dziejom Polski i Polaków w XX wieku" jury nagrodziło pracę Pawła Skibińskiego pt. "Kościół wobec totalitaryzmów (1917–1989). Światowy Katolicyzm i doświadczenie Polaków".

- Oczywiście nie mam poczucia, że dokonałem ostatecznego podsumowania, ale starałem się zmierzyć z tym, co uważałem za najistotniejsze w tej bardzo szerokiej tematyce - mówił laureat naszemu dziennikarzowi. - Wydaje mi się, że to jest opowieść o pokusie sprawowania władzy, która była również kierowana do osób religijnych w XX wieku, nie tylko do polityków totalitarnych. To jest opowieść o tym, co katolicy w różnych szerokościach geograficznych i w różnych okolicznościach zrobili z tą pokusą. Staram się opowiedzieć też o tych, którzy ponieśli porażkę, ale przede wszystkim o tych, którzy odnieśli duchowe zwycięstwo.

Nagrodę czytelników w tej samej kategorii otrzymała książka autorstwa Jarosława Molendy "Alfred Szklarski - Sprzedawca marzeń. Pierwsza biografia twórcy przygód Tomka Wilmowskiego".

Czytaj także:

Książka popularnonaukowa

W kategorii "Najlepsza książka popularnonaukowa poświęcona historii Polski w XX wieku" uhonorowana została książka Piotra Nowaka pt. "Filozofowie (w trzech słowach)". Czytelnicy w tej kategorii wybrali książkę Wojciecha Königsberga i Bartłomieja Szyprowskiego pt. "Zlikwidować! Agenci Gestapo i NKWD w szeregach polskiego podziemia".

Za "Najlepsze wydawnictwo źródłowe poświęcone historii Polski i Polaków w XX wieku" uznana została książka Danuty Jastrzębskiej-Golonki, Ewy Kowalskiej, Ewy Dulnej-Rak i Katarzyny Ziębik pt. "Gdy nieme groby przemawiają… Spuścizna katyńska".

Najlepsze wspomnienia

W kategorii "Najlepsze wspomnienia dotyczące historii Polski i Polaków w XX wieku" jury uhonorowało książkę "Walery Sławek. Wspomnienia zebrane" autorstwa Pawła Samusia.

Jury przyznało również honorowe wyróżnienia tytułom: "Fundusz Kultury Narodowej Józefa Piłsudskiego. Zamysł i realizacja" autorstwa Mateusza Hübnera, "Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL" Rafała Łatki, "Ten drugi Piłsudski. Biografia Bronisława Piłsudskiego - zesłańca, podróżnika i etnografa" Przemysława Słowińskiego oraz "Kroniki wojenne" Aurelii Wyleżyńskiej w opracowaniu Grażyny Pawlak i Marcina Urynowicza.

"Książka Historyczna Roku" - jury i organizatorzy

"Książki Historyczne Roku" zostały wybrane przez jury w składzie: ks. prof. dr hab. Waldemar Graczyk, prof. dr hab. Marek Kornat, prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, prof. dr hab. Andrzej Nowak, dr hab. Hubert Kowalski, prof. UW, dr Piotr Gontarczyk, Paweł Lisicki, Piotr Semka.

Organizatorami wydarzenia są: Telewizja Polska, Polskie Radio, Instytut Pamięci Narodowej i Narodowe Centrum Kultury. Nagrody zostały wręczone podczas gali, która odbyła się w poniedziałek, 27 listopada w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.


Posłuchaj
06:48 Dwojka_Poranek_Dwojki_2023_11_28-08-32-18.mp3 "Książka Historyczna Roku". Znamy laureatów (Poranek Dwójki)

 

***

Przygotował: Witold Banach

Data emisji: 28.11.2023

Godzina emisji: 8.30

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mgc/mo

Czytaj także

"Leksykon oddziałów Powstania Warszawskiego" - dla specjalistów i laików

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 11:00
- To jest ważna publikacja, 106 haseł poświęconych oddziałom Powstania Warszawskiego - od Komendy Głównej po kapelanów powstania, od "Zośki" i "Parasola" po "peżetki" (Pomoc Żołnierzowi – red.) - tak o wydanym właśnie "Leksykonie oddziałów Powstania Warszawskiego" mówił w Dwójce Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2023 10:00
W kolejnej audycji z cyklu "Rzeczypospolite" cofnęliśmy się do jesieni 1981 roku, gdy odbył się I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń