Festiwal Actus Humanus. Antonio Florio: cieszę się, że wracamy do Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2023 14:42
W Gdańsku startuje zimowa odsłona Actus Humanus, czyli największego festiwalu muzyki dawnej w Polsce. - Uważam, że tytuł tego festiwalu jest absolutnie trafiony. Uważam także, że jest czymś absolutnie szczególnym w kontekście sensu dzisiejszej kultury muzycznej. Cieszę się, że po 8-9 latach mogliśmy wrócić do Gdańska na to właśnie wydarzenie - mówił w Dwójce Antonio Florio, dyrygent i założyciel Capelli Neapolitana, która wystąpi podczas środowej inauguracji festiwalu (13.12).
Antonio Florio
Antonio FlorioFoto: mat. Krakowskiego Biura Festiwalowego
  • Festiwal Actus Humanus potrwa do 17 grudnia, a jego patronem medialnym jest Program 2 Polskiego Radia. Transmisje koncertów codziennie na antenie Dwójki.
  • W pierwszej części inauguracyjnego koncertu Marco Beasley zaprezentuje wraz z Franco Pavanem program złożony z XVI-wiecznych włoskich frottoli.
  • Po przerwie Cappella Neapolitana pod kierownictwem Antonia Floria przedstawi utwory Giovanniego Legrenziego, Nicoli Fago, Leonarda Vinciego oraz Antonia Duniego (polskie prawykonania), jak też anonimowe kompozycje "Canto dei carrettieri" i "Lu Cardillo" wraz z tenorem Pino de Vittoriem.

Festiwal Actus Humanus jest największym wydarzeniem związanym z muzyką dawną w Polsce. Odbywa się w dwóch edycjach - zimowej, przed Bożym Narodzeniem, i wiosennej, przed Wielkanocą.

Antonio Florio - badacz i propagator szkoły neapolitańskiej

W środę (13.12), podczas inauguracyjnego koncertu, w Dworze Artusa w Gdańsku wystąpi włoski zespół Capella Neapolitana. Jego założycielem i szefem jest Antonio Florio. To także dyrygent, pianista i wiolonczelista. Jak sam jednak przyznaje, rdzeń jego działalności artystycznej stanowią badania muzykologiczne.

- W zasadzie można powiedzieć, że to one są przyczynkiem do wszystkiego, co robię na gruncie artystycznym. Bez nich nigdy nie udałoby mi się odkryć tak znaczącej liczby arcydzieł muzyki związanej z Neapolem, a mówiąc ściślej z tzw. szkołą neapolitańską - podkreślał Antonio Florio.

Posłuchaj
05:14 Poranek Dwójki florio 13.12.2023.mp3 Rozmowa z Antoniem Floriem, dyrygentem i założycielem zespołu Capella Neapolitana (Poranek Dwójki) 

Próbkę wspomnianej twórczości będzie można usłyszeć podczas koncertu w ramach festiwalu Actus Humanus. Transmisja na antenie Dwójki od godz. 20.00.

Actus Humanus - pozostałe transmisje w Dwójce:

  • czwartek, 14.12, godz. 20.00 - Arte dei Suonatori pod dyrekcją Marcina Świątkiewicza – klawesyn; Carl Philipp Emanuel Bach - Orchester-Sinfonien mit zwölf obligaten Stimmen Wq 183; Sinfonie C-dur Wq 174, Sinfonie F-dur Wq 181
  • piątek, 15.12, godz. 20.00 - Accademia Bizantina - Ottavio Dantone; Jan Sebastian Bach - Die Kunst der Fuge BWV 1080
  • sobota, 16.12, godz. 20.00 - Cantate pastorale e Concerti grossi – Oh Orkiestra pod dyrekcją Martyny Pastuszki – skrzypce, solistka: Sophie Junker – sopran
  • niedziela, 17.12, godz. 20.00 - Alla Napoletana – L'Arpeggiata - Christina Pluhar, soliści: Céline Scheen – sopran, Vincenzo Capezzuto – alt

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Gość: Antonio Florio (dyrygent i założyciel Capelli Neapolitana) 

Data emisji: 13.12.2023

Godz. emisji: 7.40

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

pg/moCzytaj także

Pablo Valetti: muzyka Bacha jest prawdziwa do samego dna

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 10:00
- Jego muzyka jest właściwie doskonała. Nie ma w niej motywów, których nie chcielibyśmy usłyszeć, niepotrzebnych nut. To jest niezwykle poruszające - tak o twórczości Bacha mówił skrzypek Pablo Valetti, kierownik artystyczny zespołu Café Zimmermann.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Actus Humanus w Gdańsku. Muzyka z Włoch rozświetli grudniowy mrok

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 18:00
 - O ile festiwal Actus Humanus Resurrectio na wiosnę jest bardzo skondensowany i skupiony na muzyce Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy, o tyle w grudniu puszczamy wodze fantazji i wirtuozerii i zderzamy ze sobą bardzo różne tematy, wątki, aby cieszyć się przede wszystkim znakomitym wykonawstwem historycznym - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 13 grudnia, w Gdańsku.
rozwiń zwiń