Imieniny Jana Kochanowskiego. Dyrektor Biblioteki Narodowej: ta formuła ewidentnie się sprawdziła

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2024 11:35
- Jak sięgam pamięcią, to pierwsza audycja radiowa otwierająca pierwszą edycję odbyła się tutaj, w Dwójce. Po wyjściu ze studia dostałem telefon od życzliwej osoby, który zapytała mnie: a co, jeśli to nie wyjdzie? Okazało się, że wyszło. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że już 12. raz będziemy prezentować kolejnego autora w ramach Imienin Jana Kochanowskiego - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

ZOBACZ WIDEO:

  • Imieniny Jana Kochanowskiego to literacki piknik organizowany przez Bibliotekę Narodową. 
  • Tegoroczna, 12. odsłona wydarzenia odbędzie się w warszawskim Ogrodzie Krasińskich, tuż przy nowo otwartym Pałacu Rzeczypospolitej.
  • W Roku Czesława Miłosza motywem przewodnim spotkania będzie twórczość naszego noblisty.

Imieniny Jana Kochanowskiego, czyli literacki piknik Biblioteki Narodowej, rozpoczną się w najbliższą sobotę (29.06) o godz. 11.00 w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie.

Imieninowo-piknikowo-sportowo

- W tym roku będą aż dwie sceny główne. Pierwsza scena będzie związana z dziećmi, których zawsze przychodzi do nas bardzo dużo. Na drugiej będą się natomiast toczyły rozmowy o Czesławie Miłoszu. Jak to na imieninach, będziemy się też bawili. Na koniec zawsze jest dansing. Tym razem grać będzie nam zespół Nicponie - zapowiadał Tomasz Makowski.

Zgodnie z tradycją, tym bardziej w czasie Euro, rozegrany zostanie również mecz poetycki. -  Grażyna Wolszczak będzie szefową jednej z drużyn, a Magdalena Walach - drugiej. W składzie pojawią się m.in.: Jerzy Radziwiłowicz, Mirosław Zbrojewicz, Katarzyna Kasia, Aleksandra Hamkało i Michał Czernecki. Co roku bój jest bardzo zacięty, zazwyczaj nie padają remisy. Oceniamy, że te mecze ogląda ok. 6 tys. widzów - podkreślał gość Dwójki.

Wokół twórczości Czesława Miłosza

"W moich latach chłopięcych wybrałem zawód przyrodnika" - wyznał Czesław Miłosz, którego twórczości poświęcone będą tegoroczne Imieniny Jana Kochanowskiego. Zainspirowani dziecięcymi fascynacjami poety, organizatorzy zaproszą imieninowych gości na botaniczny spacer po Ogrodzie Krasińskich, z Adamem Wajrakiem porozmawiają o polskich noblistach i ich zaangażowaniu w ochronę przyrody, a z Małgorzatą Lebdą i Szymonem Opryszkiem - o wodzie i rzekach. 


Posłuchaj
14:34 Poranek Dwójki makowski 26.06.2024.mp3 Tomasz Makowski zaprasza na Imieniny Jana Kochanowskiego, organizowane przez Bibliotekę Narodową (Poranek Dwójki) 

Autora "Doliny Issy" będą wspominać m.in. Adam Michnik i bratanica poety - Joanna Piekarska, a twórczość noblisty stanie się pretekstem do rozmów o przekładach poezji i małych ojczyznach. Magdalena Walach i Jerzy Radziwiłowicz przeczytają korespondencję Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej, o której opowie Michał Rusinek. W otwartym dla publiczności Pałacu Rzeczypospolitej będzie można oglądać poświęconą Miłoszowi wystawę - rękopisy i osobiste pamiątki poety.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Gość: Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 25.06.2024

Godzina emisji: 9.15

pg/kormp

Czytaj także

"Czytanie to inwestycja". Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 18:00
- To wieloletni program z gigantycznymi środkami, który łączy instytucje i ludzi dobrej woli zaangażowanych w rozwój i upowszechnianie czytelnictwa - ocenił w Dwójce Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aplikacja mPolona. Dyrektor Biblioteki Narodowej: to dostęp do 4 mln obiektów

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 11:58
- Pracuję w Bibliotece Narodowej ponad 30 lat i pamiętam, że moim przywilejem było wejście do magazynu rękopisów i wzięcie z półki dowolnego tekstu. Bardzo lubiłem korzystać z tego przywileju, a teraz każdy z państwa jest częścią tego niezwykłego doznania, jakim jest wzięcie z półki rękopisów - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski. Kierowana przez niego Biblioteka Narodowa wciąż rozwija aplikację mPolona na urządzenia mobilne.
rozwiń zwiń