Nidzworski: szukam swojego koloru muzyki

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 10:00
- Już w liceum wpadłem na pomysł powołania zespołu, który będzie mi najlepiej brzmiał. Większość instrumentów wchodzących w jego skład, to instrumenty dęte, mające razem swój niezwykły i niepowtarzalny koloryt - mówił w Dwójce ceniony saksofonista i kompozytor.
Audio
  • Nidzworski: szukam swojego koloru muzyki (Poranek Dwójki)

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o najnowszej płycie Szymona Nidzworskiego zatytułowanej "Behind Your Eyelids". Album skomponowany przez saksofonistę to muzyka zaaranżowana na wyjątkowy, jedenastoosobowy skład instrumentalny.

Mieszanka brzmień tych instrumentów w połączeniu z tekstami - napisanymi specjalnie do muzyki Nidzworskiego, czytanymi przez wybitnego aktora Andrzeja Seweryna - tworzą nowatorskie brzmienie na przecięciu muzyki filmowej, klasycznej i etnicznej. - Tekst powstawał do muzyki. Słowo czytane nie zajmuje nadrzędnej pozycji, ale dopełnia warstwę muzyczną - mówił w audycji Krzysztof Bober, wydawca albumu i i współautor jednego z tekstów.

Na czym polega wyjątkowość autorskiego przedsięwzięcia artysty znanego z wielokrotnie wyróżnianego "Magnolia Acoustic Quartet"? Do kogo adresowany jest jego najnowszy album? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Rozmawiał: Tomasz Obertyn

Goście: Szymon Nidzworski (kompozytor) i Krzysztof Bober (wydawca albumu, Fundacja Plateaux)

Data emisji: 8.12.2017

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mko/bch

Czytaj także

"Noc w wielkim mieście". Przedwojenny jazz na nowo zagrany

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 10:00
- Przez chwilę był pomysł, by spisać aranże takich wybitnych kompozytorów jak Henryk Gold czy Henryk Wars. Okazało się jednak, że jest to tak plastyczny materiał, że trzeba go zrobić na nowo – opowiadał Jan Emil Młynarski o nowej płycie formacji Jazz Band Młynarski Masecki "Noc w wielkim mieście".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tango" w operze. "Mrożek jest bardzo muzyczny"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2017 11:00
- Jeżeli mamy tak wybitną sztukę, graną na całym świecie, to trzeba ją wzmacniać jeszcze przez takie pomysły jak opera - mówił Maciej Wojtyszko, reżyser operowej adaptacji najsłynniejszego dramatu Sławomira Mrożka. Światowa prapremiera spektaklu odbędzie się 8 grudnia w Warszawskiej Operze Kameralnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Muzyka duszy". Etiopski jazz z epoki wolności

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 16:20
- Jazz wylewający się z klubów nocnych, mężczyźni ubrani w dzwony, kobiety noszące miniówki i wszędzie dostępna prasa zagraniczna – to oblicze Addis Abeby, stolicy Etiopii, które w latach 60. niczym nie różniło się od świata zachodniego - powiedział Maciek Bochniak.
rozwiń zwiń