Dokumentalny film o Barbarze Krafftównie. "Oddajemy hołd tej wielkiej aktorce"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 12:00
- To nie jest dokument, w którym inni ludzie mówią o aktorce. To Barbara Krafftówna w tym filmie gra siebie i jest na ekranie przez 80 minut. W filmie są bardzo trudne wątki i z rozmów z nią wynika szczerość, na którą zazwyczaj sobie nie pozwala - mówił w Dwójce dramaturg i pisarz Remigiusz Grzela, współtwórca dokumentu "Krafftówna w krainie czarów".
Barbara Krafftówna
Barbara KrafftównaFoto: NAC

Posłuchaj
14:35 Poranek Dwójki 31.03.2021 Krafftówna.mp3 Remigiusz Grzela, Piotr Konstantinow i Maciej Kowalewski o filmie "Krafftówna w krainie czarów (Poranek Dwójki)

Krafftówna 1200 PAP.jpg
Barbara Krafftówna. Potęga osobowości, bogactwo talentu

"Krafftówna w krainie czarów" to biograficzny film dokumentalny, opowiadający o znakomitej aktorce Barbarze Krafftównie. Swój początek ma jednak w książce o tym samym tytule, będącej zapisem rozmowy artystki z Remigiuszem Grzelą. Twórcy podkreślają, że niedawno powstały film jest spójny z książką, rozszerzony jednak został o pewne wątki.

- Praca nad samym filmem trwała dwa lata, ale cały proces był długotrwały, ponieważ znamy się i pracujemy z Barbarą Krafftówną dość długo - opowiadał Maciej Kowalewski. - Te lata znajomości spowodowały pewną więź i zaufanie i pojawiła się myśl: kto, jak nie my, powinien zrobić film o tej aktorce? Ze strony Krafftówny również mieliśmy pełną otwartość, mimo że jest z natury niezwykle zamknięta - dodał.

Czytaj też:

Film porusza wiele biograficznych wątków, o których Barbara Krafftówna raczej nie opowiada, a która jest ściśle związana z wydarzeniami historycznymi w XX i XXI wieku – II wojną światową, Powstaniem Warszawskim, czasami stalinowskimi czy emigracji do Ameryki.

- Kiedyś Agnieszka Osiecka powiedziała o Krafftównie, że ona zakłada maskę, by powiedzieć prawdę o sobie. To jest jej kwintesencja i my zastanawialiśmy się, jak delikatnie pod tę maskę zajrzeć. Pracowaliśmy z Barbarą Krafftówną przez dwa lata, żeby gdzieś dotrzeć i chyba nam się udało pokazać prawdę o człowieku i życiu tak wybitnej artystki - podkreślali twórcy.

Czytaj też:

Zdaniem gości audycji, ta niezwykła aktorka nigdy nie straciła niczego ze swojej "młodości", niczym Alicja w Krainie Czarów. - Barbara Krafftówna na ekranie jest też tą Barbarą-Alicją. Ale jest też aktorką z krwi i kości i świetnie sobie daje radę. Jednak obserwując ją za kulisami ostatniego spektaklu "Trzeba zabić starszą panią", zobaczyliśmy też człowieka. Ona uwielbia wychodzić na scenę, ale to sprawia jej też duży wysiłek.

- Barbara Krafftówna po obejrzeniu filmu była bardzo przejęta - mówił Remigiusz Grzela. - Podziękowała za to, że ten film współgra z jej osobowością. Powiedziała, że teraz będzie już tylko szyła kreacje na festiwale i promowała ten film z nami.

Zobacz także: Jak być kochaną? Barbara Krafftówna z okazji 91. urodzin>>>

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Remigiusz Grzela, Piotr Konstantinow, Maciej Kowalewski (twórcy dokumentu "Krafftówna w krainie czarów")

Data emisji: 31.03.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Barbara Krafftówna: nie mogłam usiedzieć w miejscu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 09:00
– Zawsze kiedy panowała cisza, padało nerwowe pytanie: "gdzie jest Basia?". A ja mogłam akurat być na strychu i wylewać z konewki wodę na dach, żeby rynna dzwoniła i żebyśmy nie wychodzili na spacer po obiedzie, bo pada – mówi bohaterka audycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Krafftówna: Jerzy Wasowski był aniołem cierpliwości

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 22:00
–To, co było, już nie wróci. Każdy moment jest bezcenną nowością w pracy twórczej, jakakolwiek by ona nie była, bo twórcza może być każda praca – mówiła w rozmowie z Piotrem Metzem Barbara Krafftówna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Krafftówna. "Aktorka z precyzyjnym warsztatem i wszechstronnym talentem"

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2022 05:38
Ta znakomita aktorka zagrała bardzo wiele ról teatralnych, ale ogromną popularność zyskała przede wszystkim dzięki rolom filmowym i telewizyjnym, a szczególnie dzięki roli Felicji w filmie "Jak być kochaną" Wojciecha Jerzego Hasa (1962). 
rozwiń zwiń