"OFFbaroque" - od festiwalu "Dramma per Musica" do płyty

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 10:43
- Propozycja wyszła od festiwalu. Dotyczyła ona najpierw zrobienia koncertu z muzyką etno, ale wysunęłam pomysł angielskiego baroku połączonego z nowoczesną warstwą elektroniczną. Koncepcja bardzo się spodobała i tak już zostało - mówiła w "Poranku Dwójki" Kaja Mianowana, pomysłodawczyni projektu "OFFbaroque", którego zwieńczeniem jest wydana niedawno płyta pod tym samym tytułem.
Kaja Mianowana i Szymon Sutor na okładce płyty OFFbaroque
Kaja Mianowana i Szymon Sutor na okładce płyty "OFFbaroque"Foto: materiały prom.

Miks baroku z elektroniką

"OFFbaroque" to pierwszy tego typu projekt muzyczny w Polsce, łączący muzykę baroku z syntetycznymi brzmieniami elektroniki. Kaja Mianowana pracowała nad nim razem z Szymonem Sutorem - dyrygentem, kompozytorem i zdobywcą Fryderyka. Efekt tej współpracy zaprezentowali w 2021 roku podczas festiwalu "Dramma per Musica".

- Pamiętam telefon od Kai, gdy powiedziała, że wrzucamy na warsztat muzykę dawną – barok. Poczułem delikatny stresik, ale to tylko ze względu na szacunek do autorów. Pomyślałem sobie, że jeśli znajdę w tym przestrzeń, by wyrazić również swój język muzyczny, to będzie to dla mnie zdecydowanie inspirujące i wartościowe na przyszłość - relacjonował Szymon Sutor.

Angielski barok w nowoczesnej odsłonie

Na płycie "OFFbaroque" utwory kompozytorów angielskiego baroku zostały wykonane w awangardowych aranżacjach na głos, wzbogacone brzmieniem klawesynu, perkusji i syntezatorów.

- Skończyłam studia ze specjalnością "muzyka dawna" i wcześniej już trochę zajmowałam się angielskim barokiem. Zdążyłam poznać więc jego najpiękniejsze dzieła. Henry Purcell to chyba mój ulubiony kompozytor w ogóle z tamtej epoki i marzyło mi się, żeby włożyć w jego twórczość swoją wrażliwość i pomysł na przekształcenie go trochę w kierunku nowoczesności - tłumaczyła Kaja Mianowana.


Posłuchaj
15:04 2022_11_30 09_35_34_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Kaja Mianowana i Szymon Sutor o płycie "OFFbaroque" (Poranek Dwójki) 

Kaja Mianowana - zadebiutowała na profesjonalnej scenie musicalowej, mając zaledwie 17 lat. Wygrała casting na główną rolę w musicalu "Upiór w operze" w Teatrze w Muzycznym "Roma". Był to pierwszy profesjonalny casting w jej życiu. Jednocześnie stała się wtedy jedną z najmłodszych na świecie odtwórczyń roli Christine na świecie.

Ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie na specjalności: śpiew solowy (muzyka dawna), w 2016 r., z przerwą na stypendium na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu, w Austrii (Die Universität für Musik und darstellende Kunst Graz - Kunstuniversität Graz). Od 2016 r. wykładowca przedmiotu: stylistyka musicalowa, na kierunku: musical, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Artystka śpiewa musical, muzykę dawną, muzykę filmową oraz pieśni sefardyjskie. Od 2014 r. jest wokalistką zespołu MelluSya, z którym wydała debiutancką płytę.

Szymon Sutor - kompozytor, aranżer, dyrygent oraz pianista. Laureat IX oraz X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy. Na swoim koncie ma wiele kompozycji zarówno na aparat kameralny, jak i symfoniczny, w tym czteroczęściową mszę "Missa de Beata Maria Virgine" na orkiestrę symfoniczną, chór mieszany, trio jazzowe oraz solistów. W 2019 roku artysta wydał album "Jazz Septet & String Orchestra".

Zaangażowany w liczne projekty muzyczne, współpracuje z wybitnymi artystami muzyki poważnej, jazzowej oraz rozrywkowej. Założyciel, aranżer i dyrygent orkiestry rozrywkowej "Szymon Sutor Orchestra".

[źródło: materiały prom.]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Kaja Mianowana (aktorka musicalowa i performerka), Szymon Sutor (kompozytor, dyrygent, pianista)

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Małgorzata Malke o Fantazjach i "zębach" Telemanna

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2022 16:59
- Znalazłam w nich ogromne bogactwo emocji, afektów, różnych stylów. A największym zaskoczeniem już po samym nagraniu było zestawienie ich w takim porządku, w jakim Jerzy Filip Telemann nam je zostawił. Wtedy to do mnie przemówiło, jako jedna wielka, bardzo bogata historia. I myślę, że jest to dzieło warte uwagi - mówiła w "Wybieram Dwójkę" skrzypaczka Małgorzata Malke o Fantazjach Jerzego Filipa Telemanna, które nagrała na swojej najnowszej płycie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włoski i francuski. Dwa style w muzycznych zmaganiach

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 07:00
Dwa muzyczne style: włoski i francuski rywalizowały ze sobą w czasach określanych mianem muzycznego baroku, stanowiąc dla siebie przeciwwagę, wzajemnie się uzupełniając i współgrając ze sobą. Niekiedy w opozycji, niekiedy dopełniające się nawzajem w jednym i tym samym utworze. Koegzystowały, spierały się ze sobą, kolaborowały, ubiegając się o pierwszeństwo.
rozwiń zwiń