REKLAMA

Svitlana Oleshko: na terytorium Ukrainy trwa III wojna światowa

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 11:52
- Tytuł "Dekalog, czyli lokalna wojna światowa" jest zapożyczony od amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera. Chodziło mu o II wojnę światową na terenach Ukrainy. I o tym też jest nasz spektakl. Brzmi to dzisiaj naprawdę tragicznie. Moim zdaniem trwa już III wojna światowa, i to znów na terytorium Ukrainy - mówiła w "Poranku Dwójki" Svitlana Oleshko, ukraińska scenarzystka, reżyserka i pedagog, uchodźczyni z Charkowa.
Plakat spektaklu Dekalog, czyli lokalna wojna światowa
Plakat spektaklu "Dekalog, czyli lokalna wojna światowa"Foto: materiały prom.

Spojrzenie w przeszłość, by zrozumieć teraźniejszość

Jak tłumaczyła w audycji Svitlana Oleshko, osadzenie akcji spektaklu "Dekalog, czyli lokalna wojna światowa" w czasach II wojny światowej pozwala uzyskać historyczny dystans, by zastanowić się, czym jest wojna.

- Jest to opowieść o wojnie, o ludziach i ich losach, o wolności i demokracji. Robimy ten spektakl, by zrozumieć, dlaczego dziś znowu mamy wojnę - tłumaczyła ukraińska reżyserka.

Językiem teatru o wspólnej trudnej przeszłości

Wraz z aktorami Teatru Polskiego w Warszawie Svitlana Oleshko inicjuje również polsko-ukraiński dialog o naszej wspólnej polsko-ukraińskiej historii, dotykając bolesnej wojennej przeszłości.

- Jak powiedział Paweł Smoleński, z którym odbyliśmy spotkanie na pierwszej próbie, chyba nie będzie już lepszego momentu, żeby o tym porozmawiać, niż właśnie teraz - powiedziała uchodźczyni z Charkowa i zarazem bardzo ważna postać ukraińskiego teatru awangardowego.


Posłuchaj
13:39 Poranek Dwójki Oleshko 7.12.2022.mp3 Rozmowa ze Svitlaną Oleshko, reżyserką spektaklu "Dekalog, czyli lokalna wojna światowa" (Poranek Dwójki) 

Polsko-ukraiński konflikt z czasów II wojny światowej okazuje się tematem bolesnym i trudnym także dzisiaj. Wojna w Ukrainie wiele zmieniła w naszych sąsiedzkich relacjach. Układamy je sobie na nowo. Ale czy możemy, czy powinniśmy mówić o przeszłości? Tak, powinniśmy. Może wreszcie jest na to dobry moment. Może właśnie teraz mamy szansę na porozumienie i wzajemne przebaczenie? Może dziś umiemy wreszcie nie tylko słyszeć, ale też słuchać jedni drugich. Spróbujmy - to przesłanie towarzyszy pracom nad spektaklem "Dekalog, czyli lokalna wojna światowa".

Premiera przedstawienia 10 grudnia br. w Teatrze Polskim w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Svitlana Oleshko (ukraińska scenarzystka, reżyserka i pedagog)

Data emisji: 7.12.2022

Godzina emisji: 9.30

pg


Czytaj także

Hałyna Kruk: wojna i zbrodnia musi być nazwana

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 22:00
- Chciałabym, żeby ludzie zwrócili uwagę na to, że mamy do czynienia z wojną, a w niej trudno szukać materiału na poezję. W tym czasie dokumentalne opisanie rzeczywistości jest proste, poezja i proza nie dają gotowych odpowiedzi - mówiła w Dwójce Hałyna Kruk, ukraińska poetka, pisarka i tłumaczka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Biuro Odbudowy Ukrainy”. Petro Vladimirov: to "hommage" dla tego, co działo się w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 17:07
- Ludzie muszą marzyć o przyszłości, myśleć o niej, żeby do tej przyszłości dążyć - mówił na antenie radiowej Dwójki Petro Vladimirov, architekt, artysta i kurator projektu "Biuro Odbudowy Ukrainy" w Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń