Genialny polityk? Mieszko w oczach reszty Europy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 13:27
Pochodzenie i znaczenie imienia Mieszka I są niepewne, a metody sprawowania władzy nad wielkim terytorium nie do końca znane.
Przetworzony rysunek autorstwa Jana Matejki wyobrażający Mieszka I. Prawdopodobnie nie ma on zbyt wiele wspólnego z prawdziwym wyglądem pierwszego władcy Polski
Przetworzony rysunek autorstwa Jana Matejki wyobrażający Mieszka I. Prawdopodobnie nie ma on zbyt wiele wspólnego z prawdziwym wyglądem pierwszego władcy PolskiFoto: Polona/domena publiczna

Pewne jednak jest to, że na arenę wielkiej polityki wkroczył w roku 963. Trzy lata później był już liczącym się władcą w kręgu krajów chrześcijańskich. Pewne jest, że był wybitnym przywódcą, o jasno sprecyzowanych celach politycznych. Zawiera sojusz z Cesarstwem Niemieckim, podbija kolejne terytoria. Na krótko przed śmiercią, w roku 992 oddaje swe nowo powstałe państwo pod opiekę Stolicy Apostolskiej. A jak postrzegała go Europa?

O tym porozmawiamy z historykami prof. Jackiem Banaszkiewiczem i prof. Tomaszem Jasińskim.

***

Na "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w sobotę (5.03) w godz. 16.00-17.00 zaprasza Hanna Maria Giza.

mc/mm

Czytaj także

Złoty wiek na Wolinie zawdzięczamy Wikingom

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 22:30
Największa polska wyspa posiada fascynującą historię: u szczytu świetności Wolina, we wczesnym średniowieczu, władali nim przybysze z tajemniczej północy...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy wikingowie stworzyli polskie państwo?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 11:00
Mieszko I swoją córkę Świętosławę, zwaną później Sygrydą Storrådą, wydał za króla Szwecji Eryka Zwycięskiego, który był wikingiem. Co stało za tym małżeństwem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na pewno rok 966? Spór o datę chrztu Polski

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2016 17:46
- Między czerwcem 965 roku a wrześniem 967. Gdzieś tu musiał być chrzest – mówił prof. Tomasz Jasiński, przedstawiając teorie historyków na temat daty przyjęcia przez Mieszka I chrześcijaństwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tylko święconka. Ślady pogańskiej prehistorii

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 15:50
Możemy jedynie domyślać się, jak wyglądał system wierzeń na polskich ziemiach w epoce przedchrześcijańskiej. Mamy jednak kilka całkiem wyraźnych tropów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszko I. Dobry chrześcijanin czy zabijaka?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2016 19:40
– Naukowe spojrzenie na Mieszka i na problem chrztu wymaga sięgnięcia do świadectw, a nie domysłów poza nimi – mówił mediewista prof. Paweł Żmudzki.
rozwiń zwiń