Nowy prezydent przemebluje Biały Dom?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2017 17:00
- Zastanawiam się, czy u Donalda Trumpa nie będzie potrzeby nałożenia swojego znaku na Biały Dom w sposób większy niż to robili jego poprzednicy – mówił w Dwójkowej audycji poświęconej rezydencji prezydentów USA dr Marek Szopski.
Audio
  • Rozmowa o Białym Domu, oficjalnej rezydencji i miejscu pracy prezydentów USA (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Biały Dom nie zawsze nosił taką nazwę. Choć został oddany do użytku w 1800 roku, dopiero sto lat później prezydent Theodor Roosevelt nazwał go White House.
Biały Dom nie zawsze nosił taką nazwę. Choć został oddany do użytku w 1800 roku, dopiero sto lat później prezydent Theodor Roosevelt nazwał go White House. Foto: Ben Becker/Flickr, lic. CC BY 2.0

Z sugestią dr Szopskiego zgodził się drugi gość audycji. - Donald Trump przychodzi "oczyścić Waszyngton", jest człowiekiem "spoza układu". A częścią tego układu jest Biały Dom - tłumaczył prof. Bohdan Szklarski, rozważając, co nowy prezydent mógłby zmienić choćby w wystroju ścian. Być może również, jak zwrócił uwagę dr Szopski, niektóre urządzenia rezydencji okażą się "zbyt przeciętne". Wszak Białemu Domowi daleko do wystawnej siedziby.

W jakiej mierze jednak nowy gospodarz Białego Domu może ingerować w wygląd swojego nowego mieszkania? Dlaczego tę tak ważną dla Ameryki siedzibę postanowiono pod koniec XVIII w. postawić na bagnach? W audycji nie zabrakło opowieści o sekretach domu prezydenckiego oraz o skomplikowanej operacji logistycznej, jaką jest zamiana - w dniu zaprzysiężenia – jego głównych lokatorów.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Bohdan Szklarski (amerykanista), dr Marek Szopski (anglista)

Data emisji: 14.01.2017

Godzina emisji: 16.00

jp/kul

Czytaj także

Biały Dom. Siedziba amerykańskich prezydentów

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 05:40
Rezydencja powstała w szczerym polu, nad rzeką Potomak, by pogodzić osiem miast stanowiących do tej pory miejsce obrad władz młodej republiki Stanów Zjednoczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca dziennikarzy w parlamencie. Jak to wygląda poza Polską?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 19:03
Kancelaria Sejmu chce uregulować kwestię organizacji pracy dziennikarzy w parlamencie. Część opozycji i środowiska medialnego uważa, że to próba ograniczenia dostępu mediów do tego, co dzieje się w Sejmie. W Polskim Radiu 24 o tym, jak pracują dziennikarze w parlamentach innych państw i Unii Europejskiej, mówili nasi zagraniczni korespondenci.
rozwiń zwiń