"Jak na razie nie mamy dokąd uciekać z Ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 18:00
Brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zbulwersował ostatnio świat kasandryczną przepowiednią, że mamy 100 lat, aby opuścić Ziemię. Wizja ta stała się punktem wyjścia do dyskusji w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego".
Audio
  • Mamy tylko sto lat, aby opuścić Ziemię? (Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Żyjemy w przekonaniu, że Ziemia pozostanie bezpiecznym miejscem dla człowieka jeszcze przez długie tysiące lat, nim Słońce unicestwi nasz układ planetarny. Tymczasem słynny brytyjski astrofizyk Stephen Hawking twierdzi, że do zagłady dojdzie znacznie szybciej, a szansę na przetrwanie może nam zapewnić jedynie kolonizacja kosmosu. Czy Mars może stać się Ziemią 2.0? Czy dotychczasowe podboje kosmosu pomogą nam skolonizować Czerwoną Planetę?

Astronom i znawca astronautyki prof. Paweł Moskalik z jednej strony nie podziela pesymistycznej oceny Hawkinga, z drugiej nie widzi szansy na wyprowadzkę człowieka z naszej planety. - Pierwsza bariera to szalone koszta lotu na Marsa. Druga to kondycja psychofizyczna ludzi, nie wiemy jak nasz organizm zareaguje na trudy takiej podróży.

W podobnym tonie wypowiadał się astronom i popularyzator nauki dr Krzysztof Ziołkowski. Gość Hanny Marii Gizy podkreślał, że dotychczasowe loty człowieka na Księżyc były wynikiem rywalizacji pomiędzy USA i ZSRR i kosztowały gigantyczne pieniądze. Jego zdaniem w obecnej chwili trudno byłoby coś takiego powtórzyć na większą skalę.

W audycji dyskutowaliśmy też o dwóch niedawno odkrytych satelitach, które wydają się ciekawe pod kątem ewentualnych warunków do życia. Wiele interesujących pytań padło ze strony słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego

Prowadzi: Hanna Maria Giza 

Goście: prof. Paweł Moskalik (astronom i znawca astronautyki) oraz dr Krzysztof Ziołkowski (astronom i popularyzator nauki)

Data emisji: 3.06.2017

Godzina emisji: 16.00

bch/ei

Czytaj także

W gwiazdy patrzymy od zawsze

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2013 14:00
- Szesnaście tysięcy lat temu niebo wyglądało niemal tak samo, jak dziś. Nie oddzielano go jednak od ziemi. Obie sfery stanowiły całość, wyraźnie wpływając na siebie - mówili goście Dwójki w rozmowie o znaczeniu gwiazd w historii kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słońce zbliżyło się do maksimum. Zmieni bieguny

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 14:00
– Nowe pole magnetyczne Słońca jest agresywne. Wyjada stare i zajmuje jego miejsce – opowiadał obrazowo prof. Janusz Sylwester. Na czym dokładnie polega przebiegunowanie najbliższej nam gwiazdy i jakie konsekwencje dla Ziemi ma to zjawisko? W Dwójce rozmawialiśmy o tajemnicach Słońca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mitologia indyjska wyprzedziła teorię Wielkiego Wybuchu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 18:30
– Ważnym elementem tej tradycji jest ciepło jako źródło stworzenia. Zgodnie z nią wszystko, co istnieje, emanuje z Pana Stworzeń pod wpływem jego rozgrzewania się – mówił w Dwójce prof. Maria Krzysztof Byrski, indolog i orientalista z UW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lot na Księżyc jako prezent ślubny

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2014 19:20
– Plany ślubne dostosowaliśmy do harmonogramu lotów kosmicznych. Transmisję z lądowania na powierzchni Księżyca oglądaliśmy wspólnie z gośćmi weselnymi. Udało się i Amerykanom, i nam – wspominał w Dwójce astronom prof. Janusz Ziółkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prędkość światła naprawdę niepokonana?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 18:00
Bez względu na to, jak szybko się poruszamy, fotony będą – w stosunku do nas – poruszać się z prędkością 300 tys. km na sekundę. Jest szansa, by kiedyś prześcignąć światło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kepler-452b. Czy na "drugiej Ziemi" jest życie?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 17:00
"Ziemia jest już trochę mniej samotna. Ma nowego kumpla na osiedlu - starszą i większą kuzynkę" - powiedział Jon Jenkins, analityk NASA, szef zespołu, który odkrył nową planetę w gwiazdozbiorze Łabędzia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ocalimy Ziemię przed nami samymi?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 17:00
Naukowcy ostrzegają: "Ziemia wkroczyła w nową fazę wymierania planetarnego", a "jego siłą napędową nie jest meteoryt czy potężne erupcje wulkaniczne, ale jeden gatunek – homo sapiens".
rozwiń zwiń