REKLAMA

Tajemnica odbicia "Czytającej list" Vermeera

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2015 12:39
- Dziewczyna jest zwrócona do widza profilem, czyta kartkę. Tymczasem w szybie okiennej odbija się en face. Czyżby mistrz się pomylił - pytała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
Audio
  • Tajemnica odbicia "Czytającej list" Vermeera (Jest taki obraz/Dwójka)
Motyw listu często będzie powracał w twórczości Vermeera, choćby w Kobiecie w błękitnej sukni, Dziewczynie piszącej list czy Lekcji muzyki
Motyw listu często będzie powracał w twórczości Vermeera, choćby w "Kobiecie w błękitnej sukni", "Dziewczynie piszącej list" czy "Lekcji muzyki"Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Wyjaśnienie tej zagadki przyniosły zdjęcia rentgenowskie, które pokazują, że Jan Vermeer trochę nad obrazem popracował. - Otóż w pierwotnej wersji dzieła dziewczyna stała tyłem do widza, co było niezmiernie intrygujące, ale pozbawiało malowidło treści - wyjaśniała historyczka sztuki. Zatem odbicie jest pozostałością po pierwszym ustawieniu "Czytającej".

W audycji dr Bastek tłumaczyła, skąd możemy się domyślać, o czym jest list, i dlaczego najpradopodobniej jest to list miłosny.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadzi: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek 

Data emisji: 20.12.2015

Godzina emisji: 10.15

bch/jp

Czytaj także

Wenecki doża prawie jak Chrystus

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2015 14:49
- Przez wieki frontalne portrety w malarstwie były zarezerwowane dla Jezusa i świętych. Żyjące osoby pokazywano bądź z profilu, bądź prawie frontalnie - opowiadała w Dwójce dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Picasso i trudna twarz Gertrudy Stein

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 17:00
- Pierwotnie to miał być profil. Picasso kilkakrotnie zmieniał pomysł na ukazanie twarzy Getrudy Stein. Ostatecznie prawe oko stało się lewym - opowiadała dr Grażyna Bastek o słynnym portrecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Szkoła ateńska". Rozwiąż renesansowy rebus

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2015 11:00
– To nie tylko apoteoza filozofii, lecz także dzieło służące zabawie i przyjemnościom dworskim – mówiła dr Grażyna Bastek o słynnym fresku Rafaela z 1510 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekrety Leonarda da Vinci odkryte po pięciu wiekach

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 16:00
– Dzięki temu, że dzieło jest nieukończone, możemy poznać techniczną stronę twórczości artysty – mówiła dr Grażyna Bastek o obrazie "Święty Hieronim na pustyni".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komu się śni taka dżungla? Świat Henriego Rousseau

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2015 11:00
- Nikt poza nim nie wymyślił takiego raju tropikalnego – mówiła w Dwójce o autorze fantazyjnego obrazu "Sen" dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń