X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

22 centy za wiersz. Polska poezja tanio z Bangladeszu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 17:06
– Byłem autorem pomysłu, natomiast wiersze zostały napisane przez Mechaniczne Turki. I, tak jak jest to ujęte w tytule, zapłaciłem za to sto dolarów – mówił kulturoznawca dr Piotr Marecki, który pod swoim nazwiskiem wydał tom cudzej poezji "Wiersze za sto dolarów".
Audio
  • Piotr Marecki o projekcie literacko-socjologicznym i książce "Wiersze za sto dolarów"
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

wiersze_za_sto_dolarow.jpg

– Korporacja Amazon nazywa "Mechanicznym Turkiem" stworzoną przez siebie największą platformę crowdsourcingową na świecie – tłumaczył gość Dwójki. – Termin pochodzi zaś z XVIII wieku, gdy pewien austro-węgierski wynalazca zaproponował maszynę o tej właśnie nazwie. Mechaniczny Turek ogrywał ludzi w szachy. Okazało się, że w środku siedział karzeł, który był mistrzem szachowym, i sterował tą maszyną – opowiadał.

Crowdsourcing polega na zlecaniu pracy osobom na całym świecie za pośrednictwem mediów cyfrowych. Anonimowy pracodawca określa zadanie, a równie anonimowi pracownicy zgłaszają się do jego wykonania. W ten właśnie sposób Piotr Marecki zlecił użytkownikom - współczesnym "Mechanicznym Turkom" - napisanie wierszy po polsku. – Byli to ludzie z całego świata, z Bangladeszu, z Indii, także z Polski. Można to było sprawdzić po strefach czasowych – mówił kulturoznawca.

Jak to możliwe, że ludzie z tak odległych i egzotycznych regionów pisali poezję po polsku? Dlaczego "Wiersze za sto dolarów" to książka "nie do czytania, ale do myślenia"? I co eksperyment Piotra Mareckiego mówi o nowym imperializmie i o współczesnym wyzysku pracowników? I co to znaczy, że "Mechaniczny Turek" jest "metaforą klęski człowieka w starciu z maszyną"?

***

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: dr Piotr Marecki (kulturoznawca)

Data emisji: 15.11.2017

Godzina emisji: 17.13

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mc/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poezja bólu. Olśniewająco mroczny Aleksander Wat

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 19:00
– Wydaje mi się, że Wat próbuje ból podzielić przez poezję, zaś poezję poprzez ból uczynić czymś bardziej dotkliwym i naskórnym, niż ona z reguły bywa – mówił literaturoznawca prof. Piotr Śliwiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koliste jeziora Białorusi". Wschód słowami poety

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 13:00
Gościem audycji "Spotkanie autorskie" był Mateusz Marczewski, który opowiedział o swojej najnowszej książce poświęconej Białorusi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Woroszylska: ojciec nie chciał publikować dziennika

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 18:40
- Pisał, bo taką odczuwał potrzebę. Ojciec uważał, że jego zapiski będą kiedyś dokumentem dla badaczy, z którego będą mogli czerpać wiedzę o epoce, ale nie myślał o ich publikacji - mówiła w Dwójce córka Wiktora Woroszylskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Świetlicki: lubię być wampirem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 19:00
- Wciąż chcę się czegoś uczyć od innych. Wypijam trochę krwi, ale jednocześnie daję dużo z siebie – powiedział słynny poeta i wokalista, który odwiedził Dwójkę z okazji wydania tomu "Nieprzysiadalność", stanowiącego wywiad rzekę z artystą.
rozwiń zwiń