Michał Kanarkiewicz: szachy pomagają skupić się na tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 14:30
- Podstaw gry w szachy można nauczyć się w ciągu jednej godziny. Napisałem zresztą o tym książkę "Szachy w godzinę. Podręcznik dla początkujących", natomiast żeby zostać mistrzem, to już wymaga wielu godzin pracy - mówił w Dwójce szachista i popularyzator szachów Michał Kanarkiewicz.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/PowerUp

Posłuchaj
16:29 Wybieram Dwójke 16.30 Michał Kanarkiewicz Dzień Szachów 20.07.2021.mp3 Michał Kanarkiewicz o grze w szachy z okazji Międzynarodowego Dnia Szachów 20 lipca.

 


szachy 1200.jpg
Arcymistrzowie. Opowiadamy o złotej erze polskich szachów

20 lipca to na całym świecie Międzynarodowy Dzień Szachów. Święto jest obchodzone od 1966 roku w 178 krajach. Inicjatywa jego powstania została podjęta przez Międzynarodową Federację Szachową. 

- Początków tej gry trzeba szukać w Indiach, w VI wieku naszej ery. Na Zachód szachy przywędrowały w IX wieku, natomiast do Polski trafiły prawdopodobnie w XII wieku. Jedna z teorii mówi, że dotarły do nas drogą morską, druga że z Rosji, a trzecia, że przywieźli ją Krzyżowcy - opowiadał Michał Kanarkiewicz, który prowadzi autorski program telewizyjny "ABC Szachów" w Telewizji Polskiej.

Królewskie i ponadczasowe szachy w ostatnim czasie - m.in. za sprawą serialu "Gambit Królowej" - przeżywają drugą młodość.

- Szachy pomagają rozwijać kompetencję matematyczną. Są badania prof. Roberta F. Borucha, psychologa z University of Pennsylvania w USA, które wykazały, że dzieci, które uczą się grać w szachy, przez rok osiągają na testach matematycznych wyniki o 12 procent wyższe od rówieśników uczestniczących przez rok w innych aktywnościach - wyjaśniał gość Dwójki.

Czytaj też:

- Szachy dają taki fajny pakiet do dorosłego życia. Ja zawsze mówię, że w szachach jest tylko jeden mistrz świata, ale każdy z szachistów może być mistrzem świata w swoim życiu. Szachy uczą strategicznego myślenia, planowania na kilka ruchów do przodu i przewidywania konsekwencji takich działań - mówił Michał Kanarkiewicz, który uważa, że w dzisiejszych czasach warto nauczyć się grać w szachy.

- W dobie social mediów, które z jednej strony pomagają nam przyswajać wiedzę, ale z drugiej sprawiają, że nasza umiejętność koncentracji pozostawia wiele do życzenia, szachy pomagają nam być skupionym na tu i teraz. To, że ktoś jest lepszy w szachy, nie oznacza, że jest bardziej inteligentny. Jeżeli osiąga sukcesy, oznacza to tylko tyle, że więcej czasu poświęca tej grze - podkreślał wielbiciel i propagator szachów.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Michał Kanarkiewicz (dziennikarz, szachista)

Data emisji: 20.07.2021

Godzina emisji: 16.30

mw

Czytaj także

Jak czaturanga stała się grą w szachy

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 12:00
Wiele wieków pracowało na popularność szachów. Ich początki sięgają bowiem IV-VI wieku naszej ery. Wtedy jeszcze gra, z której szachy się rozwinęły, nazywała się czaturanga, a grywano w nią w Indiach. Ostatnio za sprawę popularnego serialu "Gambit Królowej" zainteresowanie szachami wzrosło. - Są przepiękne z punktu widzenia historii, kultury, znaczenia i symboliki - mówi dr Wiktor Szymborskim z Instytutu Historii UJ. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mówi o tym, co rządzi psychologią szachowych rozgrywek". Brzozowski o książce Garriego Kasparowa

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 09:13
- Osobowość Garriego Kasparowa to jest wulkan emocji, błyskotliwej inteligencji. Nic więc dziwnego, że oprócz szachów angażuje się również w działalność społeczną i polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Brzozowski, wydawca książki pt. "Ostatni bastion umysłu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szachy - "wszechstronny rozwój i higiena dla umysłu"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 12:00
Sukces serialu "Gambit Królowej" przełożył się na popularyzację szachów w Polsce i na świecie. Michał "SzachMajk" Kanarkiewicz, finalista naszego plebiscytu "Nieprzeciętni" z 2018 roku, połączył popularność oraz duży zasięg mediów społecznościowych i z sukcesem promuje szachy na TikToku.
rozwiń zwiń