60. Biennale w Wenecji - polski projekt odbiciem hasła "Obcokrajowcy są wszędzie"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2024 18:00
- Za tym projektem stoi kolektyw Open Group, czyli Yuriy Biley, Pavlo Kovach i Anton Varga. Pavlo jest w Ukrainie i służy w tym momencie w armii, Yuriy mieszka we Wrocławiu i częściowo w Berlinie, a Anton mieszka w Nowym Jorku. Sama praca również dotyczy uchodźców i osób, które rozproszyły się dzisiaj po całym świecie, uciekając przed konfliktem zbrojnym w Ukrainie - mówiła w Dwójce Marta Czyż, kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II" zgłoszonego na tegoroczne Biennale w Wenecji.
Projekt Powtarzajcie za mną II jest próbą ukazania okrucieństwa wojny bez użycia drastycznych środków wizualnych
Projekt "Powtarzajcie za mną II" jest próbą ukazania okrucieństwa wojny bez użycia drastycznych środków wizualnychFoto: materiały prom.
  • Hasło tegorocznej 60. Międzynarodowej Wystawy Sztuki w Wenecji to "Obcokrajowcy są wszędzie".
  • Polskę na Biennale reprezentował będzie projekt "Powtarzajcie za mną II".
  • Jest on wynikiem wieloletniej współpracy Marty Czyż i artystów ukraińskiego kolektywu Open Group.

W najbliższą sobotę (20.04) rozpocznie się 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji. Hasło tegorocznego Biennale brzmi: "Obcokrajowcy są wszędzie".

"Powtarzajcie za mną II" - polski projekt, ukraińska sztuka

Za tym hasłem stoi świat pełen licznych kryzysów dotyczących przemieszczania się i istnienia ludzi pomiędzy krajami, narodami, terytoriami i granicami. Odzwierciedlających niebezpieczeństwa i pułapki związane z językiem i pochodzeniem etnicznym, wyrażających różnice i dysproporcje uwarunkowane tożsamością, narodowością, rasą, płcią, seksualnością, bogactwem i wolnością. W tym krajobrazie wyrażenie "Obcokrajowcy są wszędzie" ma przynajmniej podwójne znaczenie. Po pierwsze, że dokądkolwiek pójdziesz i gdziekolwiek będziesz, zawsze spotkasz obcokrajowców – oni/my są/jesteśmy wszędzie. Po drugie, że niezależnie od tego, gdzie się znajdziesz, zawsze jesteś naprawdę i w głębi duszy obcokrajowcem - pisze w ogłoszonym manifeście programowym kurator Adriano Pedrosa.

W programie głównym Biennale znalazło się 331 artystów i kolektywów. W Pawilonie Polskim będzie można zobaczyć projekt "Powtarzajcie za mną II" kolektywu Open Group. Kuratorka, Marta Czyż, za naturalną odpowiedź na hasło Biennale uznała zaproszenie do współpracy ukraińskich artystów z projektem, w którym biorą udział osoby uchodźcze z Ukrainy.

Artystyczna wypowiedź na temat hasła Biennale

- Proszę mi wierzyć, że kiedy aplikowałam na to Biennale, jeszcze nie wiedziałam jakie będzie główne hasło. Natomiast gdy dowiedziałam się, co Adriano Pedrosa ogłosił w swoim manifeście programowym, pomyślałam sobie, że mój projekt bardzo by do niego pasował. Choć pokazuje on sztukę ukraińską, to artyści, którzy za nim stoją żyją w różnych częściach świata - tłumaczyła Marta Czyż.

Jubileuszowa 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki w Wenecji rozpocznie się 20 kwietnia i potrwa do 24 listopada.

Posłuchaj
13:00 Wybieram Dwójkę czyż 15.04.2024.mp3 Rozmowa z Martą Czyż, kuratorką projektu "Powtarzajcie za mną II" zgłoszonego na tegoroczne Biennale w Wenecji (Wybieram Dwójkę) 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Marta Czyż (kuratorka projektu "Powtarzajcie za mną II")

Data emisji: 15.04.2024

Godz. emisji: 16.30

mgc/pg/aw

Czytaj także

Biennale w Wenecji. Docenienie wykluczonych czy targowisko próżności?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 18:15
Trwa 59. Biennale Sztuki w Wenecji - największy międzynarodowy przegląd sztuki współczesnej. Doniesienia medialne na temat imprezy podkreślają dominację kobiet, surrealistyczne wątki, brak wystawy w rosyjskim pawilonie i nagrody dla czarnoskórych artystek. - Jednak to jest w tej chwili wielkie targowisko próżności - mówiła w Dwójce prof. Joanna Sosnowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Datament" - architektura wygenerowana z danych w Pawilonie Polskim w Wenecji

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 12:09
- Podczas weneckiego Biennale zaprezentujemy rzeźbę, która jest architektonicznym doświadczeniem danych, które zostały zgromadzone globalnie w różnych instytucjach statystycznych. Wygenerowaliśmy z tego pewnego rodzaju architekturę - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Sosnowski, kurator instalacji, która będzie prezentowana w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.
rozwiń zwiń