Marsz Pamięci 2025. Tym, którzy swoją muzyką dawali zapomnienie od koszmaru getta

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2025 11:33
- Co roku Marsz Pamięci jest poświęcony jakiejś określonej grupie mieszkańców getta warszawskiego albo nawet i konkretnym postaciom. Muzycy, którzy tam żyli albo tworzyli, dotychczas nie byli upamiętnieni, a było to bardzo znaczące i liczne środowisko zawodowe - mówiła w Dwójce Zuzanna Schnepf-Kołacz, zastępczyni dyrektora ds. programowych Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Warszawski Marsz Pamięci od 2011 roku organizuje Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
Warszawski Marsz Pamięci od 2011 roku organizuje Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela RingelblumaFoto: Pawel Wodzynski/East News

>>> Wejdź na podcasty.polskieradio.pl i posłuchaj audycji

22 lipca 1942 roku rozpoczęła się wielka akcja eksterminacji mieszkańców getta warszawskiego. Trwała do 21 września 1942 roku. Zginęło około 300 tysięcy Żydów i Żydówek, wywiezionych z Umschlagplatz przy ulicy Stawki i zamordowanych w Treblince. Imiona wielu ofiar pozostają nieznane. Aby przywrócić pamięć o nich, od 2011 roku - w rocznicę rozpoczęcia likwidacji getta - w stolicy organizowany jest Marsz Pamięci.

Muzyka w getcie warszawskim

W tym roku w czasie wydarzenia przywołani zostaną muzycy i muzyczki getta warszawskiego. - Na podstawie badań naukowców z Żydowskiego Instytutu Historycznego, głównie dr Agnieszki Żółkiewskiej, mogliśmy zrekonstruować listę nazwisk. To prawie 400 osób. Niektóre z nich znamy tylko, albo i aż, z imienia i nazwiska, mamy daty ich urodzenia i śmierci, czasem wiemy też, jaką dziedziną muzyki się zajmowali. To i tak jest bardzo dużo, choć nie są to wszyscy muzycy, którzy żyli i tworzyli w getcie - tłumaczyła Zuzanna Schnepf-Kołacz.

Czytaj także:

Bardzo istotny był także wpływ, jaki mieli muzycy na całą żydowską społeczność w tamtym okresie. - Z relacji, ze świadectw osób, które były w getcie warszawskim, wiemy, że muzyka stanowiła bardzo ważny element życia kulturalnego w getcie. Wbrew nieludzkim warunkom, w jakich żyli tam ludzie, działy się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, koncerty, przedstawienie teatralne, odczyty. Miało to ogromną rolę w podtrzymywania na duchu mieszkańców getta, dawało im jakąś namiastkę normalności - podkreślała przedstawicielka ŻIH.

Koncert na finał Marszu Pamięci

Do grupy, której poświęcony jest tegoroczny Marsz Pamięci, należał m.in. kompozytor Jakub Glatsztejn. Dwa jego utwory zostały zrekonstruowane i zabrzmią podczas koncertu, który zwieńczy wtorkowe wydarzenie. - Jest to muzyka napisana do tekstów twórców, którzy nie przeżyli likwidacji warszawskiego getta, m.in. Icchaka Kacenelsona. Zachowały się fragmentaryczne partytury nut, które zrekonstruowaliśmy z pomocą muzyków - opowiadała Zuzanna Schnepf-Kołacz.

W premierowym wykonaniu tych kompozycji udział wezmą: Ania Karpowicz, Dominik Strycharski, Marta Wryk i Adam Kośmieja. Marsz Pamięci, jak co roku, przejdzie od pomnika Umschlagplatz do miejsc związanych z historią getta. Początek o godz. 18.00. Patronem wydarzenia jest radiowa Dwójka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadzenie: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Gość: Zuzanna Schnepf-Kołacz (zastępczyni dyrektora ds. programowych Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma)

Data emisji: 22.07.2025

Godz. emisji: 8.35

pg/am/k

Czytaj także

"Mścicielka z warszawskiego getta". Historia Rywki "Niuty" Tajtelbaum

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2024 17:42
Rywka "Niuta" Tajtelbaum to żydowska działaczka zamordowana w 1943 roku przez gestapo. Sama nazywała siebie komunistką. O tej postaci rozmawialiśmy w audycji "Wybieram Dwójkę" z Michałem Wójcikiem, autorem książki "Rywka. Śmierć ze złotym warkoczem. Gry wojenne polskiego podziemia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Napisana, by pamiętać. "Warszawskie getto. Pomiejsce"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2025 13:00
To książka o pamięci, ale nie tej monumentalnej, lecz tkwiącej w przestrzeni codzienności. Zamiast archiwów - ulica. Zamiast podręczników - ślady na murach, brukach i mapach... O książce "Warszawskie getto. Pomiejsce" opowiedział w Dwójce Michał Krasucki. 
rozwiń zwiń