Wracamy do świata bez praw człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 14:00
- Sprawa Ołeha Sencowa pokazuje, jak niewiele może społeczność międzynarodowa nawet w sytuacji, gdy łamane są przepisy prawa międzynarodowego - mówił w Dwójce historyk Łukasz Jasina.
Audio
  • Co możemy zrobić w sprawie więźniów sumienia - dyskusja (inny stan skupienia/Dwójka)
Wyrok w sprawie Ołeha Sencowa (na zdjęciu) wpisuje się w trwającą od 2012 roku strategię uciszania społeczeństwa obywatelskiego na terytorium Rosji i na Krymie - mówiła w Dwójce Aleksandra Zielińska
"Wyrok w sprawie Ołeha Sencowa (na zdjęciu) wpisuje się w trwającą od 2012 roku strategię uciszania społeczeństwa obywatelskiego na terytorium Rosji i na Krymie" - mówiła w Dwójce Aleksandra ZielińskaFoto: PAP/Valery Matytsin

Światem w ostatnich tygodniach wstrząsnęła sprawa ukraińskiego reżysera Ołeha Sencova, który został porwany przez rosyjskie służby specjalne i po urągającym wszelkim normom prawa międzynarodowego procesie został skazany na 20 lat łagru. Zdaniem gościa audycji "Inny stan skupienia" to tylko jeden z tysięcy przykładów na słabnięcie praw człowieka, zagwaranowanych chociażby w porozumieniu helsińskim z 1975 roku. - Wracamy do świata sprzed tej konferencji. Kwestia więźniów sumienia w stosunkach pomiędzy państwami schodzi na coraz dalszy plan  - mówił Łukasz Jasina.

Czy w tej sytuacji społeczność międzynarodowa ma jeszcze jakiekąkolwiek możliwość nacisku na kraje bezprawnie szykanujące i więżące ludzi? Aleksandra Zielińska z Amnesty International podkreślała, że stałe nagłaśnianie przypadków łamania praw człowieka w wielu sprawach przynosi konkretne pozytywne rezultaty.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia 

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Aleksandra Zielińska (Amnesty International), Łukasz Jasina (historyk) Robert Piaskowski (Krakowskie Biuro Festiwalowe), Lenur Kerymov (Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka)

Data emisji: 16.09.2015

Godzina emisji: 21.45

bch/jp

Czytaj także

Rosja kontra reszta świata. Do czego to zmierza?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 19:01
Działania rosyjskich władz prowadzą do coraz większej izolacji kraju na arenie międzynarodowej. Co chce Moskwa osiągnąć takim zachowaniem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reperkusje zamieszek w Ferguson. Na co choruje Ameryka?

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2015 20:15
- Zamieszki w Ferguson to wielowarstwowy problem. Posiadanie broni, większa podejrzliwość wobec czarnoskórych i bardzo widoczny w Ferguson rasizm instytucjonalny - mówi dr Łukasz Pawłowski z "Kultury Liberalnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brazylia: protesty przeciw korupcji

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 17:30
Na ulicach brazylijskich miast przeciwnicy prezydent Dilmy Rousseff żądali ostatnio jej ustąpienia w związku z wykryciem afery korupcyjnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demokracja na Białorusi? "To pobożne życzenie"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 18:00
– Tzw. liberalizacje na Białorusi zawsze kończyły się nawrotem dyktatury, często w ostrzejszej formie – mówił Marek Bućko, ekspert fundacji Wolność i Demokracja.
rozwiń zwiń