Nadwiślańska filozofia. 800 lat myślenia po polsku

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2016 11:30
Dlaczego w kraju o tak długiej tradycji kursy filozofii polskiej nie są obowiązkowe nawet dla studentów filozofii? O polskich myślicielach rozmawialiśmy w "Innym stanie skupienia".
Audio
  • Nadwiślańska filozofia. 800 lat myślenia po polsku (Inny stan skupienia/Dwójka)
Ok. XVI w. polscy filozofowie zaczęli odczuwać potrzebę praktykowania swojej sztuki w języku polskim. Do tamtej pory robiono to tylko po łacinie (zdj. ilustracyjne)
Ok. XVI w. polscy filozofowie zaczęli odczuwać potrzebę praktykowania swojej sztuki w języku polskim. Do tamtej pory robiono to tylko po łacinie (zdj. ilustracyjne)Foto: wikimedia/domena publiczna

Kołakowski, Tischner, Ingarden - to nazwiska powszechnie znanych polskich filozofów. Ile jednak osób potrafi coś powiedzieć o myśli Jana Śniadeckiego, Anioła Dowgirda bądź Wincentego Lutosławskiego? Wykładowcy uniwersyteccy Prof. Stanisław Pieróg oraz prof. Jan Skoczyński zgodnie stwierdzili, że nawet program studiów filozoficznych nie daje szansy na rzetelne poznanie polskiej tradycji filozoficznej.

Goście Dwójki tłumaczyli dlaczego taki stan rzeczy to duża strata dla Polaków chcących czynnie zajmować się filozofią, opowiadali o skarbach i mankamentach polskiego myślicielstwa, a także o podjętych swego czasu próbach zastąpienia niektórych łacińskich terminów filozoficznych polskimi neologizmami, takimi jak "bożyca", "myślini" i "chowanna".

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: prof. Stanisław Pieróg (historyk filozofii polskiej z Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Jan Skoczyński (Zakładu Filozofii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 16.03.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Czy możliwa jest religia bez Boga?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 13:30
Czym jest filozofia religii i czym różni się od innych nauk traktujących o religii? W "Skarbcu Nauki Polskiej" mówił o tym filozof prof. Piotr Gutowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Porządek ludzki opiera się na przemocy". Filozofia René Girarda

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:00
- Jeśli uzmysłowimy sobie rozległość praktyk ofiarniczych opartych na przemocy, doznajemy bolesnej prawdy o naszym człowieczeństwie. Ale ona nas wyzwoli – mówił prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie poświęconej myśli René Girarda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Myślenie bez podpórek. Filozofia Hannah Arendt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 15:00
– W zerwaniu nici tradycji europejskiej widzi ona z jednej strony katastrofę, z drugiej zaś wielką szansę – mówiła dr Paulina Sosnowska, badaczka myśli Hannah Arendt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieniądze i idee, czyli po co państwu humanistyka

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2016 19:00
- Filozof nie dostarczy nam nowego patentu czy urządzenia, ale czy taka ma być jego rola? - zastanawiał się dr Łukasz Pawłowski w dyskusji wokół książki Marthy C. Nussbaum "Nie dla zysku. Dlaczego demokracja potrzebuje humanistów".
rozwiń zwiń