REKLAMA

Myślenie bez podpórek. Filozofia Hannah Arendt

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 15:00
– W zerwaniu nici tradycji europejskiej widzi ona z jednej strony katastrofę, z drugiej zaś wielką szansę – mówiła dr Paulina Sosnowska, badaczka myśli Hannah Arendt.
Audio
  • Myślenie bez podpórek. Rozmowa o filozofia Hannah Arendt (Inny stan skupienia/Dwójka)
Graffiti przedstawiające Hannah Arendt na Lindener Marktplatz w Hanowerze
Graffiti przedstawiające Hannah Arendt na Lindener Marktplatz w HanowerzeFoto: Bernd Schwabe in Hannover/wikimedia/CC BY SA 3.0

Hanna Arendt w swojej twórczości rozpatrywała m.in. problem opisu rzeczywistości politycznej po Zagładzie. To bezprecedensowe wydarzenie stanowiło koniec europejskiej tradycji, ale w przestrzeni intelektualnej miało pozytywny wydźwięk.

– Pisze ona wprost: zdjęto nam łańcuchy, które sztywno wiązały nas z przeszłością, skazywały nas na pewne interpretacje. Jesteśmy wolni. Nie będąc w okowach tradycji filozoficznej i politycznej, możemy spojrzeć na rzeczy od nowa – opowiadała Paulina Sosnowska.

Jedną z prób takiego spojrzenia była praca Hannah Arendt "Eichmann w Jerozolimie", która wywołała prawdziwą burzę wśród Żydów, a amerykańska Liga Przeciwko Zniesławieniu określiła nawet, jak należy recenzować tekst.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr Paulina Sosnowska, Anna Nieszporek-Trzcińska i Rafał Zawisza (badacze myśli Hannah Arendt)

Data emisji: 9.12.2015

Godzina emisji: 21.30 

mc

Czytaj także

Syn niepiśmiennej góralki został polskim Euklidesem

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2015 13:00
- Stefan Banach to obok Euklidesa najczęściej wymieniane nazwisko w świecie matematyki - mówił o fenomenie wybitnego naukowca Mariusz Urbanek, autor książki "Genialni. Lwowska szkoła matematyczna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy grozi nam nowy Holocaust?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2015 23:00
W audycji z cyklu "Inny stan skupienia" dyskutowaliśmy o książce Timothy Snydera "Czarna ziemia. Holokaust jako ostrzeżenie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Z religijnością jest jak z globalnym ociepleniem"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 15:00
- Nie mamy danych empirycznych z przeszłości. Możemy tylko zgadywać, czy było cieplej czy zimniej - rozwinął porównanie filozof dr Dariusz Karłowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy możliwa jest religia bez Boga?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2015 13:30
Czym jest filozofia religii i czym różni się od innych nauk traktujących o religii? W "Skarbcu Nauki Polskiej" mówił o tym filozof prof. Piotr Gutowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Porządek ludzki opiera się na przemocy". Filozofia René Girarda

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2015 13:00
- Jeśli uzmysłowimy sobie rozległość praktyk ofiarniczych opartych na przemocy, doznajemy bolesnej prawdy o naszym człowieczeństwie. Ale ona nas wyzwoli – mówił prof. Zbigniew Mikołejko w rozmowie poświęconej myśli René Girarda.
rozwiń zwiń