John le Carré. Pisarz w krainie szpiegów

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 14:30
– John le Carré pisze o świecie, w którym wszystko jest wątpliwe, a gra wywiadów tak się zaplątała, że nie można już wierzyć nawet sobie – mówił krytyk literacki Jacek Szczerba.
Audio
  • John le Carré. Pisarz w krainie szpiegów (Inny stan skupienia/Dwójka)
John le Carr na premierze filmu Szpieg (2011) na podstawie swojej powieści Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg (1974)
John le Carré na premierze filmu "Szpieg" (2011) na podstawie swojej powieści "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" (1974)Foto: PAP/Photoshot

Ludwik Dorn, tłumacz i znawca twórczości Johna le Carrégo, zauważył, że w swoich powieściach autor zwrócił uwagę na moment, w którym Brytyjczycy musieli oswajać się z tym, że ich kraj przestał być imperium, wciąż jednak czuli potrzebę służenia jakiemuś mocarstwu. M.in. o tym le Carré pisze w słynnej powieści "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg". A w swojej twórczości pisarz korzystał przecież z własnego doświadczenia w pracy wywiadowczej...

W Dwójce rozmawialiśmy także o tym, kiedy Europa stała się krainą szpiegów, w którym momencie stali się oni atrakcyjni dla popkultury, a także o związkach literatury i polityki, m.in. o pewnej popularnej serii powieści szpiegowskich, w której pisanie wtrącił się brytyjski rząd.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Ludwik Dorn (tłumacz i znawca twórczości Johna le Carrégo, polityk), Jacek Szczerba (dziennikarz, krytyk literacki i filmowy)

Data emisji: 21.04.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/mm

Czytaj także

Bez Thatcher nie byłoby szkockiego kryminału?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 13:00
- Przez fakt, że kryminały są schematyczne, dzielące je różnice stają się szczególnie ciekawe - rozpoczął dyskusję o narodowej tożsamości tego gatunku Piotr Kofta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska młodzież zaczytana w apokalipsach?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 19:00
- Czasami mam wrażenie, że ta cała postapokaliptyczna otoczka w literaturze młodzieżowej to sztafaż, który otacza zwykłe romansidło - mówiła w Dwójce Urszula Dobrzańska, autorka bloga "O dystopiach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy Kurt Vonnegut nie był jeszcze zgorzkniały...

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2016 12:00
- Vonnegut osiąga sukces po czterdziestce. Jest już wtedy twórcą zgorzkniałym - stwierdził Piotr Kofta. A jak wyglądały młodość i wczesna twórczość kultowego pisarza?
rozwiń zwiń