"Dostrzegamy za dużo". Dziennikarze na wojnie

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 17:37
- W jednej z wsi na granicy albańsko-serbskiej dostrzegłem partyzantów, napisałem o tym w korespondencji. Po dwóch dniach spadły na tę wieś pociski - opowiadał Paweł Reszka, zastanawiając się nad wpływem dziennikarskiej pracy na opisywaną rzeczywistość.
Audio
  • Dyskusja o pracy reporterów wojennych (Na dachu świata/Dwójka)
Przed jakimi dylematami stają dziennikarze jadący w miejsca konfliktu?
Przed jakimi dylematami stają dziennikarze jadący w miejsca konfliktu? Foto: Pixabay/domena publiczna

- Do tej pory zastanawiam się, czy czasem ktoś nie przeczytał tej korespondencji i z niej nie dowiedział się, że jest tam oddział partyzantów - przyznawał dziennikarz. – Ta myśl już do końca zostanie ze mną.

Jaka jest odpowiedzialność relacjonujących wojenne zmagania? Co jest ważniejsze: dbałość o bezpieczeństwo (własne, ale i tych, którzy współtworzą reporterskie relacje) czy obowiązek docierania do niebezpiecznych miejsc? Jakie są przykłady na podwójne standardy mediów, jeśli chodzi o relacjonowanie europejskich i pozaeuropejskich wydarzeń? W audycji wysłuchamy również fragmentów dramatycznych reporterskich nagrań z Iraku czy z Czeczeni.

***

Tytuł audycji: Na dachu świata

Prowadzący: Agata Kasprolewicz, Paweł Reszka, Michał Żakowski

Data emisji: 22.11.2015

Godzina emisji: 18.00

jp/mm

Czytaj także

Skąd biorą się francuscy dżihadyści?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 08:00
- Pewien socjolog przeprowadził badania i wyróżnił trzy grupy dżihadystów. Wszystkie łączy słaba znajomość tradycyjnego islamu - wyjaśniał w Dwójce politolog Damien Thiriet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paryż i Mali. Jak mamy się obronić przed terrorystami?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 18:00
Jak daleko pójść, by nie zatracić się w walce z terroryzmem? Czy można wygrać wojnę, a przegrać ideały? O to pytaliśmy Aleksandra Smolara z Fundacji Batorego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fiasko integracji. Przybysze z kolonii idą na dżihad

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 10:00
Większość ludzi odpowiedzialnych za niedawne zamachy we Francji to osoby z europejskim obywatelstwem. Jak to się dzieje, że przystępują do Państwa Islamskiego?
rozwiń zwiń