"Czterdzieści i cztery". Który cytat Mickiewicza jest najpopularniejszy?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2018 11:42
W sobotę 22 grudnia w specjalnej audycji zostaną ogłoszone wyniki Dwójkowego plebiscytu zorganizowanego z okazji 220. urodzin Adama Mickiewicza.
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/Mirco Vacca

Na stronie www.mickiewiczwdwojce.polskieradio.pl można było wziąć udział w plebiscycie na najpopularniejszy Mickiewiczowski cytat. Było ich – tak, to nie przypadek – czterdzieści (i) cztery!

Dodatkowo słuchacze mogli uzasadnić swój wybór, wysyłając wiadomość tekstową.

 Spośród wszystkich nadesłanych wiadomości Komisja Konkursowa wybierze pięć najciekawszych uzasadnień – ich autorom zostaną przyznane nagrody.

Które fragmenty z Mickiewiczowskich dzieł wybrane zostały przez naszych słuchaczy? Jak uzasadniano swój wybór?

W audycji postaramy się także przybliżyć Państwu mniej znane fakty z życia wieszcza, obalić niektóre mity ciążące na jego twórczości, a także wyjaśnić pewne zagadki i tajemnice związane z osobą Mickiewicza. Przewodniczkami po świecie poety będą mickiewiczolożki z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego - dr hab. Ewa Hoffmann-Piotrowska oraz dr Maria Makaruk. Wraz z nimi zastanowimy się nad obecnością poety we współczesnej kulturze, literaturze i języku; podążymy również śladami wieszcza do Wilna i Wrocławia. W audycji nie zabraknie oczywiście urodzinowych niespodzianek! 

***

Na audycję "Plebiscyt 44" zapraszają - w sobotę (22.12) w godz. 15.00-17.00 - Kinga Michalska i Jakub Kukla.

jp/pg

Zobacz więcej na temat: Adam Mickiewicz
Czytaj także

Wacław Berent. Zapomniany diagnosta polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 11:45
- On był jednym z najtrudniejszych polskich pisarzy. Ceniący go Miłosz o powieści "Ozimina" powiedział, że powinna być przetłumaczona na język polski - mówił w dyskusji o genialnym przedwojennym pisarzu prof. Włodzimierz Bolecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Bonowicz: nie wiem, czy Andrzej Bursa nie wybrałby prozy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 13:27
- "Zabicie ciotki" jest utworem tak wybitnym, że gdyby ukazało się za jego życia, kto wie, czy recenzje nie skłoniłyby go do tego, żeby może tym się zajął - mówił w Dwójce autor wydanego właśnie opracowania "Bursa. Dzieła (prawie) wszystkie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielokulturowa Atlantyda Stanisława Vincenza

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 12:47
- Z tego wielonarodowego tygla Vincenz wydobywa to, co wydaje mu się uniwersalne - opowiadał prof. Wojciech Kudyba o postawie życiowej znakomitego pisarza, erudyty, autora tetralogii "Na wysokiej połoninie".
rozwiń zwiń