Spotkanie z Waldemarem Krzystkiem. Filmowy Dolny Śląsk

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2024 22:00
Jest reżyserem silnie związanym z Wrocławiem. A właściwie należałoby powiedzieć, że z Dolnym Śląskiem.
Legnica - to w tym dolnośląskim mieście o skomplikowanej historii toczy się akcja filmu Mała Moskwa w reżyserii Waldemara Krzystka
Legnica - to w tym dolnośląskim mieście o skomplikowanej historii toczy się akcja filmu "Mała Moskwa" w reżyserii Waldemara KrzystkaFoto: Shutterstock/Sergey Dzyuba

W swoich filmach co rusz nawiązuje do historii regionu, wiele jego filmów powstało we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych. O tym, w jaki sposób odkrywał złożoną dolnośląską historię Waldemar Krzystek - reżyser, scenarzysta i polonista - opowie w majówkowe popołudnie.

***

W ty roku Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu świętuje swoje 70. urodziny. Tutaj swoje filmy kręcili tak znani twórcy, jak choćby Wajda, Polański czy Has. Właściwie nie ma polskiego reżysera, który nie zetknąłby się z wrocławską wytwórnią.

Wytwórnia Filmów Fabularnych (WFF) działa samodzielnie od 1954 roku. Znajduje się tu ok. 10 tys. historycznych kostiumów będących częścią historii polskiego kina.
Wrocławska WFF jako jedyna w Polsce oferuje możliwość realizowania zdjęć podwodnych.

***

Na audycję w czwartek (2.03) w godz. 13.00-14.00 zaprasza Jakub Kukla.

mgc


Czytaj także

Jakub Piątek o filmie "Pianoforte": NIFC dał nam totalną wolność

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 17:30
- Konkurs Chopinowski, jak wiadomo, powoduje bardzo wiele emocji u wszystkich, zarówno u występujących, jak i na widowni wśród komentujących. I to jest część czaru i legendy samego konkursu, ale to też jest oczywiście duże brzemię - mówił w Dwójce Jakub Piątek, reżyser filmu "Pianoforte". - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina dał nam totalną wolność, także artystyczną - dodał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wytwórnia Filmów Fabularnych we Wrocławiu ma 70 lat

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 17:00
Wajda, Polański, Has - we Wrocławiu kręcili filmy najwięksi, a tamtejsza Wytwórnia Filmów Fabularnych świętuje w tym roku 70-lecie istnienia. - Właściwie nie ma polskiego reżysera, który tutaj przynajmniej jednego filmu by nie zrobił - powiedział w Dwójce Robert Banasiak, dyrektor WFF.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radosław Piwowarski: moje filmy oddają mój zachwyt nad światem

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2024 13:00
- Moja mama była artystką malarką i w jednym wywiadzie powiedziała: ja swoim malarstwem oddaję swój zachwyt nad światem. To samo mógłbym powiedzieć o sobie i swoim filmach. To wszystko zawdzięczam mojej mamie. Urodziłem się pod szczęśliwą gwiazdą - mówił w Dwójce reżyser Radosław Piwowarski.
rozwiń zwiń