Córka Wyspiańskiego: ojciec był szalenie zazdrosny o matkę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 18:40
O pełnym pasji małżeństwie swoich rodziców i kulisach biografii autora "Wesela" opowiadała w archiwalnym nagraniu Helena Chmurska, córka Stanisława Wyspiańskiego i Teodory Teofili z d. Pytko.
Audio
  • Córka Wyspiańskiego: ojciec był szalenie zazdrosny o matkę (PR, 1.09.2017)
Fragment Autoportretu z żoną Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie
Fragment "Autoportretu z żoną" Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w KrakowieFoto: domena publiczna
wesele pocztówka600.jpg
"Raz dokoła!". Narodowe Czytanie "Wesela" w Dwójce

Matkę Helena Chmurska pamięta jako surową i dyscyplinującą, w przeciwieństwie do ojca, który bardziej cenił pieszczoty. – Często usypiałam u niego na rękach, bo opowiadał mi różne bajki. Nocą, gdy szedł spać, to musiał przyjść i mnie uścisnąć, pogłaskać, chociaż spałam. Nieraz, jak sprzedał obrazy, mówił: "Heluniu, idziesz do sklepu, wybierzesz zabawki dla chłopców i dla siebie". Matka się o to nie gniewała, choć czasem na tym punkcie bywały nieporozumienia – wspominała córka artysty.

Mimo różnic charakterów Stanisław Wyspiański bardzo kochał Teodorę. – Czuł do niej zaufanie, cenił jej gospodarność i zaradność – powiedziała Helena Chmurska, snując opowieść o swoich rodzicach, przede wszystkim o ojcu artyście, malowniczym trwonieniu przezeń pieniędzy, oryginalnym zarządzaniu gospodarstwem i tragikomicznych scenach zazdrości, które robił żonie.

Mała Helena Chmurska na obrazie "Helenka z wazonem" Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie Mała Helena Chmurska na obrazie "Helenka z wazonem" Stanisława Wyspiańskiego. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie

Ponadto z radiowego archiwum wydobyliśmy wspomnienia Klementyny Rybickiej, córki Włodzimierza Tetmajera (pierwowzór Gospodarza w "Weselu"), i Heleny Rydlówny, córki Lucjana Rydla (czyli Pana Młodego z "Wesela").

***

Tytuł audycji: Antykwariat

Przygotowała: Anna Lisiecka

Z nagrań archiwalnych: Helena Chmurska, Klementyna Rybicka, Helena Rydlówna

Data emisji: 1.09.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mz

Czytaj także

"Dopóki starczy życia". Wyspiański na nowo

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 14:00
W Dwójce sluchaliśmy fragmentów książki Moniki Śliwińskiej, która rekonstruuje mało znany, prywatny portret słynnego dramatopisarza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Raz dokoła!". Narodowe Czytanie "Wesela" w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 12:00
2 września arcydramat Stanisława Wyspiańskiego zabrzmiał w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie. Na naszej stronie wciąż mogą Państwo posłuchać rozmów o "Weselu" i jego autorze, poezji Wyspiańskiego i lektury jego biografii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wesele" w 1901 r. "to był wstrząs dla publiczności"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 19:00
– Po prapremierze tej sztuki teatr polski nie był już taki sam – mówił historyk teatru Rafał Węgrzyniak, autor "Encyklopedii »Wesela« Stanisława Wyspiańskiego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rydlówka" 117 lat po najsłynniejszym polskim weselu

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 16:00
W "Kwadransie bez muzyki" prof. Jan Rydel, prawnuk Lucjana Rydla, oprowadził nas po chacie w Bronowicach, w której 21 listopada 1900 r. Stanisław Wyspiański zaczął myśleć o swoim "Weselu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisława Wyspiańskiego wyścig ze śmiercią

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 19:00
– Wyspiański tworzył i żył pod nieustanną presją uciekającego czasu. Jak nikt inny odczuwał to, że czas dramatycznie się kurczy – mówiła Monika Śliwińska, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
rozwiń zwiń