Kościół Pokoju w Świdnicy. Miał rozpaść się 300 lat temu

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 18:30
– Cesarz Ferdynand III zezwolił na wybudowanie świątyni z materiałów nietrwałych - gliny, słomy, piasku i drewna - by przetrwała nie więcej niż 30-40 lat. Teraz biedny cesarz przewraca się w grobie – mówił biskup Waldemar Pytel, proboszcz Kościoła Pokoju w Świdnicy.
Audio
  • Świdnica. Rozmowy o przeszłości i teraźniejszości miasta, o jego kulturze i potrzebach (Dwójka na miejscu)
Wnętrze Kościoła Pokoju w Świdnicy
Wnętrze Kościoła Pokoju w ŚwidnicyFoto: CCat82 / Shutterstock.com

Kościół pokoju w Świdnicy 1200.jpg
Koncert Cantus Cölln. Transmisja z XVIII Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy

Ewangelicki kościół to największa drewniana świątynia w Europie. Może pomieścić siedem i pół tysiąca ludzi. Wbrew życzeniom Ferdynanda III nie tylko stoi już 360 lat, lecz także zyskał na znaczeniu. – Od 2001 r. kościół wraz z bratnim Kościołem Pokoju w Jaworze jest wpisany na listę światowego dziedzictwa zabytków kultury UNESCO – powiedział biskup Waldemar Pytel.

Historia Kościoła Pokoju w Świdnicy nie zawsze była jednak tak piękna. Kiedy biskup i jego żona Bożena Pytel przyjechali tu pod koniec lat 80., rzeczywistość wyglądała zupełnie inaczej. Gdy Waldemar Pytel zapytał o drogę do świątyni, zorientował się, że wszyscy odpowiadają mu po rosyjsku...

five -  fortepiany historyczne 1200.JPG
Bach i kobiety. Transmisja z festiwalu w Świdnicy

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: dr Maciej Łagiewski (dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia), biskup Waldemar Pytel (proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Świdnicy, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce), Bożena Pytel (żona biskupa Waldemara Pytla), Beata Moskal-Słaniewska (prezydent Świdnicy), Mariusz Barcicki (przewodnik katedry świdnickiej i miasta Świdnicy), Barbara Szypulska (koordynatorka artystyczna Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy), Anna Rudnicka (dyrektor Świdnickiego Ośrodka Kultury), Maciej i Zuzanna Batorowie (organiści związani z Kościołem Pokoju w Świdnicy), Wiesław Rośkowicz (dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy), Agnieszka Dudzińska (kustosz w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy), Juliusz Chrząstowski (aktor Starego Teatru w Krakowie), Sebastian Banaszczyk (aktor i muzyk), Andrzej Błażewicz (reżyser i dramaturg), dr Emilia Kłoda (Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego), Marzena Gursztyn (dziennikarka i pasjonatka historii), dr Barbara Elmanowska (poetka, kulturoznawczyni), dr Wojciech Koryciński (pisarz, eseista, literaturoznawca)

Z nagrań archiwalnych: Ryszard Barański i Kazimierz Nowicki (Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Wschodnich), Antoni Kaniewski

Data emisji: 29.07.2017

Godzina emisji: 15.00-18.00

mc/zi

Czytaj także

"Wielkie zagęszczenie twórców". Dwójka w Olsztynie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 17:55
- Musi coś być tu w powietrzu, bo zagęszczenie twórców na metr kwadratowy można porównać z Krakowem – mówił Mariusz Sieniewicz, jeden z wielu gości olsztyńskiego wydania audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w pałacu króla czytelnika. Zwiedzamy Wilanów!

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2017 18:00
- O Janie III Sobieskim najczęściej pamiętamy jako o zwycięzcy spod Wiednia, tymczasem był on też mecenasem sztuki i namiętnym czytelnikiem, który zabierał książki na wyprawy wojenne - mówiła w Dwójce Zuzanna Flisowska z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka na miejscu. Odkrywamy tajemnice Katowic

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 19:00
Z okazji 80-lecia Dwójki zaprosiliśmy Państwa na kolejną audycję z wakacyjnego cyklu. Tym razem nasze plenerowe studio zagościło na dziedzińcu nowej siedziby Muzeum Śląskiego w Katowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franciszek Winkler. Słynny spekulant z Katowic

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 17:50
- Winkler  był jednym z pierwszych przedsiębiorców dążących do uprzemysłowienia Katowic. Udało mu się to jednak nie dzięki własnemu majątkowi, ale za sprawą ożenku… z wdową po zmarłym właścicielu pewnej fabryki pod Bytomiem - podkreślił Tomasz Kostro w audycji "Dwójka na miejscu".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwójka w Żaganiu - ukochanym mieście księżnej Doroty

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 18:00
- Nasze miasto zawdzięcza jej dobrodziejstwo architektoniczne. Wyremontowała wiele budynków zgodnie z ówczesnymi gustami, ale też stworzyła fantastyczny ogród - mówiła o legendarnej książnej Żagańskiej Beata Tołpa, dyrektorka Centrum Kultury w Żaganiu.
rozwiń zwiń